Quantcast
Channel: Dojenje Archives - Moj pedijatar
Viewing all 63 articles
Browse latest View live

Nutricionistkinja Niseteo: Dojenje je dobro i za mamu i za bebu!

$
0
0
dojenje px

Foto: Pixabay

Dojenje je zlatni standard prehrane odojčeta, a majčino mleko prilagođeno je detetu koje majka doji, kaže nutricionista Tena Niseteo i dodaje da dojenje ima nesporan i dokazan pozitivan uticaj na odojče, ali i na majku koja doji.

“Poslednjih godina u porastu je isticanje važnosti dojenja, a statistički podaci govore da su majke sve predanije isključivo dojenju u ovom važnom životnom razdoblju”, rekla je ona Tanjugu.

Prema njenim rečima, majčino mleko je jedina “živa hrana” pa se menja s obzirom na potrebe odojčeta, a zanimljivo je da se promene u sastojcima događaju čak i za vreme samog dojenja.

“Poznato je da tokom laktacijskog razdoblja majčino mleko menja svoja svojstva pa tako iz oblika guste žućkaste tečnosti visoke energetske vrednosti i nutritivnog sastava, kolostruma (prvog mleka), kroz prelaznu fazu poprima svoj zreli oblik”, ističe Niseteo.

Ona podseća da je sastav majčinog mleka jedinstven i da osim nutrijenata važnih za normalan rast i razvoj deteta, sadrži i niz biološki aktivnih sastojaka poput enzima, hormona, faktora rasta, antitela, imunih ćelija, ali i živih mikroorganizama koji se smatraju prvim probioticima, pa zato dojenje ima neosporno pozitivan učinak na rast, razvoj i zdravlje deteta.

Niseteo ukazuje da se energetske i nutritivne potrebe odojčeta brzo menjaju tokom njegove prve godine života zbog čega dolazi do promene sadržaja gotovo svakog sastojka majčinog mleka.

Takođe, ona ističe da proteini u majčinom mleku nemaju samo ulogu hranjivih sastojaka, već su oni mnogo više pa čine najveći broj biološki aktivnih supstanci koje deluju na razvoj svih organskih sistema, a posebno razvoj imunološkog, moždanog i hormonalnog sistema.

“Majčino mleko sadrži sve aminokiseline i posebno “skrojene” proteine tačno prema potrebama odojčeta da bi se osigurao najbolji gradivni materijal za rast i razvoj deteta”, kaže Niseteo i dodaje da, osim što izgrađuju gotovo sva tkiva čovekovog organizma, proteini iz majčinog mleka učestvuju u probavi i iskorišćavanju ostalih hranjivih sastojaka prisutnih u majčinom mleku, odbrani organizma od infekcija i regulaciji rada imunog sistema, čime se smanjuje mogućnost razvoja alergija.

Novija naučna istraživanja, među kojima se ističe istraživanje Nestle Nutrition Instituta, potvrđuju da proteini iz majčinog mleka imaju značajnu ulogu u razvoju detetovog mozga, ali i u prevenciji gojaznosti i s njom vezanih bolesti, poput kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa i zato proteini u majčinom mleku predstavljaju jednu od vodećih tema naučnog pedijatrijskog kruga.

“Zato ovaj savršen sastav i jedinstvenost majčinog mleka je nemoguće zameniti kravljim mlekom, jer ono ne može da nadoknadi potrebe odojčeta, šta više njegova upotreba kao osnovnog mleka u vreme dojenja može imati teže posledice na zdravlje deteta”, objašnjava Niseteo.

Zato Svetska zdravstvena organizacija i Evropsko društvo za dečju gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu (ESPGHAN) savetuju davanje kravljeg mleka detetu tek posle napunjene prve godine života.


Ishrana je važna celog života, ali ovaj period života je najbitniji!

$
0
0

Prvih hiljadu dana života i način kako ste ih proveli može da obeleži sve naredne decenije koje su pred vama.

Jedan od najvažnijih stvari za razvoj bebe već od prvog dana života je dojenje.

Dojenje je mnogo više od hranjenja. Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine. Ne samo sastav već je i količina mleka prilagođena uzrastu deteta i njegovim potrebama i zato majčino mleko predstavlja najbolju moguću ishranu.

Majčino mleko sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) i štiti od mnogih infekcija i alergija. Sisanjem, osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorički razvoj i razvoj inteligencije. Novorođenče treba da bude na majčinim grudima odmah posle porođaja kao prirodni nastavak spone majke i deteta. Prvi podoj trebalo bi da bude odmah posle porođaja jer je novorođenče već tada spremno da sisa (sisa šaku ili okreće glavu kako bi pronašlo grudi – urođeni refleks). Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt “koža na kožu” odmah po rođenju, podstiče se stvaranje mleka u dojkama i čini lakšim kasniji proces dojenja.

Neke od glavnih prednosti dojenja za novorođenče su obezbeđivanje pravilnog rasta i razvoj, pomaže razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema, smanjuje rizik od gojaznosti: omogućava detetu da nauči da pojede koliko mu je potrebno čime se smanjuje rizik od nastanka prekomerne ishranjenosti i gojaznosti u kasnijem uzrastu, podstiče razvoj inteligencije, štiti od mnogih bolesti i infekcija, smanjuje rizik od pojave alergija kao i rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta.

Dojenje nije samo bitno za dete, već ima i mnoge prednosti za mamu – Pomaže uspostavljanju emocionalne veze sa detetom, smanjuje krvarenje posle porođaja, doprinosi normalizaciji telesne težine, smanjuje rizik od pojave osteoporoze, smanjuje rizik od pojave malignih oboljenja dojke i jajnika, smanjuje rizik od postporođajne depresije, smanjuje rizik od pojave anemije.

Tu su naravno i prednosti dojenja za celu porodicu – hranjenje je jednostavno, možete podojiti dete bilo gde, niste vezani za kuću. Takođe vam štedi novac ali i vreme, pa vam ostaje više prostora za druženje, igranje i maženje!

Pogledajte praktičan ilustroavni podsetnik koji će vam pomoći da se snađete u najvažnijih 1000 dana za vas i vašu bebu!

©UNICEF Srbija/Vodic za majke koje doje
©UNICEF SRBIJA/VODIC ZA MAJKE KOJE DOJE

Unicef/ Blic žena

Dojenjem protiv respiratornih infekcija

$
0
0

Foto: Flickr

Iako je klinička praksa odavno nagovestila dojenje kao prevenciju respiratornih infekcija kod dece, pretstavljamo vam izuzetnu studiju koja se pozabavila vezom između dužine dojenja i pojave infekcija disajnih organa kod beba.

Istraživanje je sprovedeno na Univerzietu u Sakramentu (Kalifornija) u Davis Medical Centru. Analizirani su podaci kod 2277 beba uzrasta od šest do 24 meseca. Posebno su praćena deca koja su dojena najmanje šest meseci u odnosu na bebe koje su dojene kraće (četiri meseca). Treba naglasiti da se radi o bebama koje se isključivo uzimale majčino mleko! Proučavana je pojava infekcija gornjih i donjih disajnih organa kod beba, uključujući obične prehlade, upale srednjeg uha, pojavu bronhiolitisa, astme, ali i zapaljenja pluća.

Rezultati su  nedvosmisleno pokazali da deca koja su dojena bar šest meseci značajno ređe oboljevaju od upale pluća, kao i od ponavljanih infekcija srednjeg uha. Tako se vidi da je rizik od oboljevanja od ponavljanih upala uha skoro dvostruko manji kod dece dojene najmanje šest meseci. Verovatnoća oboljevanja od pneumonije (zapaljenja pluća) je preko četiri puta manja kod dece koja su šest meseci bila na samo majčinom mleku!

Ova studija je potpuno jasno dokazala važnost dužine dojenja od najmanje šest meseci. Nema dileme da je imunitet dojenih beba “jači” posebno u borbi sa upalom pluća i ponavljanim zapaljenjima srednjeg uha.

Preporuka da se bebe samo doje šest meseci je bilo i ranije, ali je sada potpuno jasno da je dužina dojenja veoma bitna. Istraživanje koje smo vam prikazali ne treba razumeti kao savet da je šest meseci dojenja dovoljno i da nema potrebe za njegovim nastavkom. Radi se o tome da bebe ne treba ništa drugo da uzimaju osim majčinog mleka u prvih šest meseci! Posle ovog istraživanja je Američka akademija za pedijatriju (AAP je jedno od najuticajnijih pedijatrijskih udruženja na svetu) zvanično preporučila šestomesečno “ekskluzivno” dojenje!

Ova nova studija će sigurno pokrenuti i mnoge druge koje će verovatno uzeti u obzir i duži period ishrane majčinim mlekom, naravno uz preporučenu nemlečnu ishranu.

Ass. dr Goran Vukomanović, pedijatar

Ishrana novorođenčeta

$
0
0

Foto: Pixabay

Nađe se tako «iskusna» ekipa – koja nema veze sa medicinskom strukom, ali «odlično poznaje» probleme koji muče decu! Na taj način se zablude neverovatno brzo šire (poput usmene književnosti, traju generacijama).

Evo najčeščih zabluda vezanih za ishranu novorođenčeta.

Posle svakog podoja, potrebno je bebi dati malo vode – mleko može da bude «prejako» za bebu u prvim nedeljama života.

Potpuno pogrešno, i odavno napušteno! Bebi koja sisa – ne treba voda posle podoja! Mamino mleko ima sve što je bebi potrebno, pa i vodu. Zdrava beba ne prekida dojenje dok se dobro ne najede, a kada se najede – ne treba joj ništa osim zdravog sna ili mamine i tatine ljubavi. Voda, data posle podoja, samo zauzima nepotrebno mesto u bebinom stomaku i može da dovede do bljuckanja ili povraćanja.

Nema veze što je prošlo tek sat vremena od prethodnog podoja, čim dete plače – znači da je gladno. Zato mu «gurni siku», pa nek’ se dobro najede.

Ovaj «stručni savet» nije dobar, jer bebe ne plaču samo kada su gladne. Ako je beba lepo jela, mogućnost da je gladna posle sat vremena – praktično je nikakva. Pa zašto onda plače? Može da plače zato što traži da se presvuče ili ima kolike (grčeve). Ovo drugo je ubedljivo najčešći razlog plakanja posle podoja kod beba koje nemaju zdravstvene probleme (bez povišene temperature i drugih simptoma, a lepo jedu i spavaju). Ako bebi koja ima grčeve date «siku» kada nije gladna, samo pogoršavate situaciju! Tada beba «cokće» na bradavici, umesto mleka (koje joj ne treba) guta vazduh, koji se nagomilava u crevima i pogoršava grčeve. Zato, ako beba plače posle podoja, prvo proverite stanje u peleni, a potom je nežno «nosajte» i smirite.

Ukoliko beba već mora da se dohranjuje – najbolje je da se odmah koristi bočica sa «cuclom». Jer, to je najbrži način da se nahrani.

Nažalost, ovo nije dobro za bebu! Dohranjivanje bebe (kada za to postoje medicinski razlozi) «na flašicu» jeste najbrži način da se nahrani, ali i najbrži put ka potpunom prestanku dojenja! Jer, kada beba sisa, ona mora da se dobro pomuči kako bi izvukla mleko iz bradavice. Ovo je najvažnija stvar i za bebu i za mamu, kojoj ovaj bebin «trud» omogućava proizvodnju mleka (laktaciju). Nema boljeg podsticaja za laktaciju od sisanja! Međutim, kada bebi date flašicu – ona lako, bez truda izvuče mleko. To brzo nauči, pa neće da se muči da sisa, kada zna da je posle čeka fast food iz flašice. Tako beba provodi sve manje vremena na «siki», što polako smanjuje stvaranje maminog mleka, pa dojenje polako prestaje. Ovo, naravno, nije dobro za bebu. Zato je jedini dobar način dohrane «na kašičicu», a ne «na flašicu». To traži malo više strpljenja i truda, ali će sačuvati mamino mleko, za koje nema zamene!

Već sa mesec dana života, bebi treba dati pirinač za večeru – bolje će da spava.

Ovo se pre dvadesetak godina često savetovalo mamama, iako je i tada bilo potpuno neopravdano! Bebin organizam, pa i organi za varenje su «satkani» za mamino mleko! Zato se odavno zna da u prvih šest meseci bebinog života ništa nije potrebno osim majčinog mleka! Pirinač je dobra hrana, ali u drugoj polovini prve godine života, a ne u drugom mesecu! Neko će, možda, reći: «Ali, na kutiji piše da može da se daje». Naravno da piše, proizvođač ima snažan ekonomski interes da se proda što više proizvoda! Ipak, ogromna većina uglednih kompanija koja se bavi proizvodnjom hrane za bebe ne savetuje rano davanje pirinčanih kaša! To da li će beba bolje da spava ili ne, ne zavisi od pirinča, već od bebinih potreba za mlekom. Nije pirinač zamena za mamino mleko, i ne može da bude! Ima vremena, pirinčana kaša će doći na red.

Čim beba uđe u drugi mesec, treba joj izbaciti noćni podoj – neka se dere koliko hoće. Treba samo biti uporan, pa će beba prestati da plače, ali i da sisa noću.

Potpuno pogrešno! Beba traži da jede onda kada je gladna, a u prvim mesecima života, noć je takođe vreme za jelo! Dok beba ne «ojača», nema dovoljan kapacitet stomačića, pa ne može dobro da se najede za večeru. Zato se budi noću da jede! Ako bebi u prvim mesecima života uskratimo noćni podoj, to je ravno izgladnjivanju, a ako je pustimo da dugo i neutešno plače – to je varijanta zlostavljanja! Zato pustite bebu da sama izbaci noćni podoj kada za to dođe vreme, a «noćno vaspitavanje» treba ostaviti za kasnije!

Sve prednosti dojenja

$
0
0

Foto: Flickr

Prednosti za bebu

Majčino mleko je idealna hrana za odojče. Ono sadrži optimalan odnos hranljivih materija ( makronutrijenata: proteina, masti, ugljenih hidrata i vode, i mikronutrijenata: elektrolita ( „soli“ ), mikroelemenata i vitamina ), i to u obliku u kom je resorpcija iz digestivnog trakta maksimalno olakšana. Sadržaj makro- i mikronutrijenata nije konstantan, nego se menja sa rastom deteta, prateći njegove potrebe. Tako prevremeno rođena beba, terminsko novorođenče i starije odojče ne dobijaju mleko istog sastava. Ne samo to, nego je utvrđeno i da bebe različitog pola dobijaju različito mleko – mleko „za dečake“ sadrži više masti i proteina od mleka „za devojčice“! Nejasno je na koji način dolazi do ove razlike – da li dečaci brže rastu zato što se hrane ovakvim mlekom, ili zato što brže rastu, drugačije i sisaju, pa se formira „jače“ mleko, ili je u pitanju uticaj hormona dok je beba još u stomaku…

Jedino što nedostaje majčinom mleku su vitamin D, koje se dodaje ishrani odojčeta tokom cele prve godine života, i u zimskom periodu u drugoj godini, i vitamin K, koji beba dobija odmah nakon rođenja u porodilištu, a kasnije ga sintetišu bakterije koje žive u debelom crevu.

Prevencija infekcija, naročito respiratornih i crevnih. Majčino mleko sadrži brojne sastojke koji bebu štite od crevnih infekcija i infekcija disajnih puteva ( antitela, enzimi, oligosaharidi itd ). U najranijem uzrastu, čak i infekcije koje nisu „opasne“ za stariju decu, mogu imati fatalan ishod. Infekcija Rota virusom, npr, česta je i izuzetno zarazna crevna infekcija od koje najčešće obolevaju deca uzrasta od 6 meseci do 3 godine. Bolest se manifestuje povišenom telesnom temperaturom i brojnim tečnim stolicama, što u ovom uzrastu može dovesti do teške dehidratacije deteta. Infekciji Rota virusom pripisuje se oko 2 miliona hospitalizacija dece godišnje, i preko 500 hiljada smrtnih ishoda, većinom u Aziji i Africi, zbog nerazvijenih i nedostupnih medicinskih službi. Na tržištu već nekoliko godina postoje efikasne vakcine čijom primenom bi se sprečila ova pojava, ali njihova cena čini ih nedostupnim tamo gde su najpotrebnije. U ovim zemljama, dojenje dodatno dobija na značaju, jer majčino mleko doprinosi specifičnoj odbrani organizma protiv Rota virusa, poboljšava nespecifične mehanizme odbrane protiv infekcija ( pa i ako dete oboli, klinička slika je blaža ), a u slučaju oboljevanja predstavlja idealnu, lako dostupnu tečnost za rehidrataciju deteta, čime se sprečava pojava potencijalno fatalnih komplikacija infekcije.

Različite studije nedvosmisleno su pokazale da deca koja su dojena bar šest meseci značajno ređe oboljevaju od upale pluća ( čak četiri puta ! ), kao i od ponavljanih infekcija srednjeg uha ( dva puta ređe ) u odnosu na decu koja nisu dojena, ili su isključivo dojena kraće od 6 meseci, tj. kod kojih je nemlečna ishrana uvođena od četvrtog meseca života.

Smanjena učestalost alergijskih manifestacija, kako u periodu odojčeta, tako i kasnije tokom života ( učestalost pojave ekcema, alergija na hranu i alergijske astme u dečjem dobu značajno je manja kod dece koja su isključivo dojena prvih 6 meseci života ).

Ređa pojava Sindroma iznenadne smrti odojčeta ( SIDS – Sudden Infant Death Syndrome ). U Nemačkoj je 2009.godine objavljena velika studija u kojoj su istraživači zaključili da je kod beba koje su isključivo dojene već u uzrastu od mesec dana rizik od pojave SIDS-a smanjen za 50%. Rizik je manji i kod beba koje nisu isključivo dojene, i to utoliko više, što je duže trajao period dojenja.

Prevencija gojaznosti – dojene bebe uspostavljaju bolje navike u ishrani, jer jedu dok ne utole glad. One imaju veće koncentracije leptina, a manje koncentracije insulina u krvi od beba koje se hrane mlečnom formulom ( za leptin se smatra da učestvuje u regulaciji apetita, dok insulin stimuliše stvaranje masti u organizmu). Bebe hranjene mlečnom formulom brže dobijaju na telesnoj masi, što je povezano sa pojavom gojaznosti kasnije u životu.

Merenjem IQ-a i drugim testovima inteligencije kod dece uzrasta 5 i 6 godina, utvrđeno je da dojenje pospešuje razvoj kognitivnih sposobnosti deteta, što se pripisuje zastupljenosti masnih kiselina neophodnih za razvoj mozga u majčinom mleku, mada ni doprinos čvrste emotivne veze između majke i bebe nije zanemarljiv.

Udaljene prednosti dojenja su verovatno jedna od trenutno najaktuelnijih tema u medicini. U eri epidemije gojaznosti ( i dečje gojaznosti ) i svih pratećih oboljenja ( hipertenzija, dijabetes… ), autoimunih oboljenja i alergija, akcenat istraživanja uzročno-posledičnih odnosa je na najranijem životnom razdoblju, periodu kada se formiraju i fino “podešavaju” i metabolizam i imunološki sistem pojedinca. Brojne studije su u toku, i za sada je otkriveno da dojenje ima zaštitnu ulogu od pojave šećerne bolesti tipa 1 i 2, povećanog holesterola, visokog krvnog pritiska, inflamatornih crevnih bolesti ( ulcerozni colitis i Kronova bolest )…

Prednosti za mamu

Dojenje pomaže brže “skupljanje“ materice, čime se smanjuje intenzitet krvarenja neposredno nakon porođaja, a materica se brže vraća na normalnu veličinu. Žene koje doje brže se vraćaju na svoju težinu pre trudnoće, jer je za stvaranje mleka potrebna dodatna energija.

Dobro je dokumentovan i uticaj dojenja na smanjenje rizika od pojave karcinoma dojke i jajnika – što duže traje period dojenja, rizik je sve manji.

Kod žena koje nisu dojile, ili je period dojenja kratko trajao, dokumentovana je češća pojava postporođajne depresije.

Prednosti za porodicu

Pozitivan uticaj uspešnog dojenja na psihu majke, a samim tim i na bebu i celu porodicu je od neprocenjivog značaja. Dojenje podstiče uspostavljanje bliskih veza između majke i bebe. Otac i ostali članovi porodice se takođe mogu uključiti u hranjenje bebe tako što će je držati nakon podoja da podrigne, voditi računa o maminoj ishrani i unosu tečnosti ili pomagati pri sklapanju i čišćenju pumpice i prateće opreme.

Prednosti za društvo

Dojenje je praktično i pouzdano, bez rizika od kontaminacije mleka bakterijama ili drugim štetnim materijama. Majčino mleko je uvek dostupno, ispravno i na pravoj temperaturi. Uz sve ostale prednosti, ovo je ekološki način ishrane, kojim se štedi novac, voda i energija potrebna za proizvodnju i pripremu mlečnih formula, i smanjuje zagađivanje spoljašnje sredine ambalažom i štetnim gasovima nastalim u toku proizvodnje.

O prednostima dojenja moglo bi se pisati unedogled, međutim njihova brojnost i ubedljivost ne može učiniti dojenje lakim, naročito u prvim nedeljama nakon porođaja. Zato samo hrabro i samouvereno, a ako se pojavi neki problem ( što je skoro neizbežno! ), ne oklevajte da potražite pomoć osobe stručne za laktaciju.

Dr Ivana Veljić, pedijatar

Ishrana za vreme dojenja

$
0
0

 Foto: Pixabay

Ako dojite, kalorijski unos bi trebalo da bude veći za oko 300 kalorija, nego u obrnutom slučaju. Možete da gubite od 500 grama do dva kilograma mesečno, bez ugrožavanja produkcije mleka. Ukoliko suviše smanjite kalorijski unos, možete da narušite zdravlje, jer će telo da koristi hranljive sastojke iz rezervi – kako bi produkovalo mleko. To može da izazove umor i da redukuje imune faktore u mleku, pa će beba da bude manje otporna na prehladu i infekcije. Što je još gore, nećete imati dovoljno mleka. Brži gubitak telesne mase (više od 500 grama nedeljno) je povezan sa otpuštanjem štetnih materija (koje se nalaze u masnom tkivu) u mleko.

Najveće potrebe za kalorijama ćete imati prvih četiri do šest meseci, tj. u fazi dok beba samo sisa. Dovoljno je da dodate, npr. tri serviranja ugljenih hidrata više (tri parčeta hleba), 100 grama mesa ili živine, jedno serviranje voća ili povrća, i jedno dodatno serviranje mlečnih proizvoda. Kada beba počne da uzima nemlečnu hranu, ove “dodatke” možete da ukinete.

Osnovni vodič zdrave ishrane

Ukoliko sledite navedena uputstva, obezbedićete dovoljan unos kalorija, a samim tim i dovoljnu količinu kvalitetnog mleka za vašu bebu:

– Jedite kada ste gladni. Uzmite čašu vode ili svežeg, ceđenog soka uvek kada  dojite bebu.

– Ishrana mora da bude uravnotežena.

– Doručak daje “pun gas” metaboličkoj brzini, sagorevajući kalorije brže nego kada preskačete obroke.

– Neka žitarice budu osnova obroka (jedite integralni, smeđi, pirinač), jer sprečavaju konstipaciju (zatvor).

– Jedite raznovrsnu hranu, jer će različitost mirisa i ukusa u mleku pomoći vašoj bebi da lakše prihvati nemlečnu hranu.

– Voće i povrće su naročito važni, jer sadrže potrebne minerale i vitamine.

Izbegavajte: 
– grickalice umesto obroka
– intenzivne, stroge dijete(nezdrave su, garantovano ćete biti gojazni)

Važan je i adekvatan unos proteina. Meso obezbeđuje odgovarajuću količinu proteina u vašoj ishrani (kao dojilji, potrebno vam je oko 65 grama dnevno). Takođe, obezbeđuje povećane potrebe za vitaminom B6, gvožđem i cinkom. Proteine možete uzeti i iz mleka, jaja, ribe, ili živine.

– Izbegavajte slatku i masnu hranu, kao i slatke sokove.

– Pijte pre nego što postanete žedni, jer je žeđ rani simptom dehidracije (pijete dovoljno ako vam je urin svetlo žut). Zdrava pića sadrže vitamine i prirodne šećere iz voća i povrća. Vodu slobodno pijte, naročito u toplim letnjim mesecima. Zdrava pića su: voda, prirodni sokovi od voća i povrća, mleko, supa…

– Vitamin B podstiče stvaranje mleka. Ima ga u kvascu, žitaricama. Manjak ovog vitamina može da izazove uznemirenost deteta.

– Lekovi prelaze u mleko. Ako morate da ih uzimate, neka to budu oni koji ne štete bebi.

– Izostavite pušenje i alkohol. 

– Kofein je jak stimulans, pa ponekad može da uzrokuje gasove kod bebe.

– Određena hrana jakog mirisa (luk, brokoli, kupus, karfiol, začini ili pasulj) može da mleko učini neprijatnim i da kod pojedinih beba izazove uznemirenost. Ako dođe do toga, napravite pauzu u uzimanju te hrane. – Neke bebe ne tolerišu proteine kravljeg mleka, a majci koja doji je potreban kalcijum. Nemlečni izvori kalcijuma su: brokoli, kupus, sok od narandže, žitarice, bundeva, losos. Poslednja istraživanja su pokazala da kalcijum i druge komponente iz mlečnih proizvoda potiskuju hormone koji potpomažu nagomilavanje masti.

Predlog jelovnika za majke koje doje

Doručak

– izblendirati šolju jogurta, šolju sitnog voća, 1/3 šolje mleka,  integralna pogačica, kašičica butera, list presovane šunke

Užina

– velika narandža,  tri kašičice suvog grožđa,  čaša oligomineralne vode

Ručak

– pileća supa,  pečena piletina sa parmezanom,  zelena salata

Užina

– voćni kolač,  velika narandža

Večera

– proja,  šolja jogurta,  oligomineralna voda

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista

Izvor: yumama.com

Dojenje: nega bradavica

$
0
0

Foto: Pixabay

Zapamtite, bol pri dojenju je prvi znak da beba nije pravilno uzela dojku. Na sreću, ovaj neprijatan bol može lako da se ublaži i eliminiše, evo nekoliko jednostanih saveta za mame koje se suočavaju sa njim.

Pre dojenja:

  • Smestite se udobno i pokušajte da se opustite.
  • Blago masirajte grudi da biste ih opustili kako bi vašoj bebi bilo lakše da pravilno prihvati bradavicu.
  • Umirite grudi toplim mekanim peškirom.
  • Iscedite malo mleka blagim pritiskom prstiju na deo dojke iznad bradavice kako bi je beba lakše prihvatila u usta.
  • Ako vam je potrebno neko sredstvo protiv bola, posavetujte se sa lekarom ili pokušajte da ga sami ublažite stavljajući pakovanje leda na bolno mesto.

Tokom dojenja:

  • Prvo ponudite bebi dojku koja vas manje boli – beba je na početku podoja gladna i može da vuče bradavicu pa početak dojenja može da bude neprijatan.
  • Proverite da li je beba pravilno uhvatila bradavicu i proverite njen položaj – pobrinite se da držite bebu tako da vam ne vuče bradavicu na dole tokom dojenja
  • Ako mislite da su bolne bradavice posledica načina na koji držite bebu slobodno isprobajte različte pozicije za dojenje. Mame nekad menjaju pozicije kako njihove bebe rastu da bi se prilagodile promeni u dužini i težini bebe.
  • Kada prekidate dojenje i odvajate bebu od dojke, odvojite bebina usta prstima umesto da je samo povučete (tako ćete povući i bradavicu i izazvati bol).

Nakon dojenja:

  • Nakon svakog dojenja proverite da li je koža bradavica povređena.
  • Izmuzite malo mleka nakon dojenja i utrljajte ga na bradavicu. Pustite se same osuše na vazduhu.
  • Ne ostavljajte bradavice vlažnim – možete češće da menjate uloške za grudi i izbegavajte korišćenje onih sa plastičnom pozadinom.
  • Štitnici za bradavice će zaštiti nežne bradavice od kontakta sa odećom.
  • Izbegavajte korišćenje pumpice za izmuzavanje dok vas bradavice bole jer ovim možete da pogoršate problem.

Pomoć kod ispucalih bradavica:

Ispucale bradavice se javljaju kao rezultat nepravilnog prihvatanja dojke. One jesu bolne ali pokušajte da nastavite sa dojenjem bebe dok ih lečite, uz to da posebnu pažnju obratite na položaj bebe i njeno zahvatanje bradavice.

  • Vazduh je odličan lek za ispucale bradavice, pa nastojite da budu izložene vazduhu dovoljno dugo nakon svakog podoja.
  • Ako vas dojenje suviše boli, pokušajte da izmuzete mleko za 24 sata kako biste dali vremena bradavicama da se odmore i počnu da zarastaju.
  • Ukoliko morate da izmuzete mleko, učinite to ručno, izbegavajte korišćenje pumpice (može samo da pogorša bol).
  • Polako ponovo uvodite dojenje. Pokušajte da bebi ponudite kratke podoje tokom dana.
  • Ako zarastanje bradavica teče sporo ili je bol jako izražen, posavetujte se sa svojim lekarom.
  • Ako su vam bradvice često ispucale, bilo bi dobro da potražite stručan savet kako da prevaziđete probleme.

NajboljaMamaNaSvetu

Recept za uspešno dojenje

$
0
0
dojenje

Foto:  Aurimas

Skoro sam naišla na odličan tekst o tome kako proizvođači adaptiranog mleka potkopavaju dojenje i prirodno majčino mleko. Elem, jedini problem je u tome što ne verujem da je odgovornost za toliki procenat žena koje ne doje u reklami za formulu, već neznanju, strahu, lenjosti! Da lenjosti!!! Sve nam je postalo teško, i ako treba da se oko nečega pomučimo svojski onda to proglasimo za nešto što nije vredno truda. Kao da imamo pametnija posla nego da othranimo kako valja tih u proseku 1,6 odsto dece što je ima prosečna porodica s decom u Srbiji. A znamo da smo ih dobili na jedvite jade u tridesetpetoj, iz epruveta, na kredit, kao podstanari, bez posla i još svašta kroz šta prolaze obični parovi u ovoj šugavoj državi. Ili je za sve kriv osiromašeni uranijum?

Ja sam fanatični zaluđenik za dojenje. Kada sam ostala trudna sa prvim detetom, jedina briga mi je bila da li ću moći da ga dojim. U okolini sam imala drugarice i koje su dojile i koje nisu. Iskustva i stavova je bilo raznih. Osuđivala sam najviše drugaricu koja nije želela da doji svoje dete, iako je imala mleka, jer joj je dojenje bilo “odvratno, neprirodno i bolno”. Sad joj se divim jer je imala herca da kaže iskreno kako se oseća. Nije potegla izgovor “nemam mleka”, a bilo bi joj lakše, jer bi tada svi imali razumevanja za nju.

Nažalost danas niko ne razmišlja o tome koliku odgovornost nosi izjava “nisam imala mleka”. Kada to isto kaže 80 odsto žena koje su rodile decu, samim time što su najglasnija većina, njihov glas postaje najdominantniji i najrasprostranjeniji. Njihov glas kao većinski poprima uticaj “istinitog” za sve one nesnađene, novopečene majke koje u svom okruženju već nemaju podršku da doje. Dojenje jeste lični izbor i ne bi ga trebalo nametati kao prioritet i uslov za “dobru majku”. Sve smo mi dovoljno dobre mame.

Za sve one “lude” žene koje bi išle korak dalje da osiguraju uspešno dojenje najvažnije je da nađete bar samo jednu ženu, bilo prijateljicu, patronažnu sestru ili savetnicu za dojenje koja će vas ohrabriti i posavetovati svaki put kad budete ubeđene da nemate više mleka. Žene prestaju da doje, u ogromnoj većini, u trećem mesecu, ne shvatajući da je do tog smanjenja u količini mleka došlo privremeno zbog uspostavljanja normalnog hormonalnog funkcionisanja.Najvažnija stvar u vezi sa dojenjem je da bebu do 4-5 meseci starosti (dok se sama ne u obroči) dojite isključivo na zahtev (to podrazumeva i noćno dojenje kao najkvalitetnije!). Beba nije ni robot, ni biće koje linearno raste pa joj je u određenom momentu potrebna određena količina hrane. Nekada je gladnija a nekada ne, kao i vi. Zar vam to nije logično! Takođe, što je češće dojite više mleka će nadoći. Sisanje nije za bebu samo hranjenje i pojenje (ako ne pije vodu), već i maženje, smirivanje i sigurnost. Mama je tu za mene.

U svojim ludovanjima i paničnim strahovima vraćala sam se ovom tekstu i savetima jedne prijateljice.

Da bi se pripremila i osigurala uspešno dojenje išla sam i u školicu za trudnice, čitala sve što mi je došlo pod ruku na tu temu, ali najviše su mi pomogli saveti drugarice koja je bez sujete i srama pričala o svom iskustvu sa dojenjem. Prvi savet je bio da ničim ne mažem bradavice da ne omekšaju, već suprotno, posle svakog kupanja da ih par puta suvim peškirom prortljam, da vremenom malo otvrdnu. Zatim da u bolnici kada se porodim prvu i drugu noć dok ne nadođe mleko, najnežnije, kružnim pokretima, masiram nekolko puta dojke da se ne bi napravile ploče. Saveti su bili na mestu u potpunosti. Iako sam se porađala 12 sati, bebu vadili vakumom, primala transfuziju krvi dva dana, isto toliko bila odvojena od bebe, umirala od straha da li će sa detetom sve biti uredu, nikakav problem sa grudima i dojenjem tada nisam imala! Znala sam da je u početku bebi dovoljan kolostrum iz grudi i da nema mesta panici ako isti dan ne krene da lije mleko. Takođe bebu hrane u bolnici ako je potrebno, mada iskusnije majke ne traže nikad dohranu već drže bebu na grudimanon stop. Sada znam da sam u prva četiri meseca dojenja imala hiperprodukciju mleka. Grudi su mi bile kao dve ogromne dinje iz kojih je nekontrolisano curilo i štrcalo mleko na sve strane. Bebac je dobio prvog meseca 1,5 kg, drugog 1,6 kg. i trećeg 1,2 kg. Međutim u četvrtom mesecu grudi su mi splasnule i delovalo je da nemam više dovoljno mleka. Glupača! Nisam shvatala da se ponuda i potražnja mleka uspostavila, kanali razradili, već sam mislila da mi mleko presušuje! Nema tog čaja za dojilje, tablete za laktaciju i litre i litre boze, koju nisam probala i popila, misleći da nemam više dovoljno mleka. Nije mi bilo dovoljno da se smirim, što je objektivno bebac bio na ivici da postane Mišelin beba sa svojih 9 kg. sa četiri meseca, moj strah od gubitka mleka je bio iracionalan. Do šestog meseca sam opsesivno paničila oko količine mleka koju imam, da li mu je dovoljno, koliko je napredovao i tako u krug. U šestom mesecu sa uvođenjem nemlečne ishrane, vratio mi se i ciklus. Svaki mesec, dan-dva pre nego što dobijem menstruaciju, količina mleka mi se smanji, bebac nerado sisa i jasno pokazuje da mu se ne sviđa ukus tog mleka. Za par dana se sve u normali i tako 18 meseci koliko sam ga dojila. Za to vreme sam imala dva mastitisa i to u 8 i 10 mesecu. Ono što sam naučila na teži način je da upaljenu dojku ne diram a kamoli masiram, već samo oblozi od kupusa i ako tako doktor proceni antibiotik.

E sad, pošto se u mom životu sve dešava naopako tako je bilo i sa iskustvom sa drugim detetom. Za razliku od prvog drugi porođaj je prošao fantastično, za poželeti. Ista procedura sa nežnim masiranjem grudi i postepenim nadolaženjem mleka dva dana. Međutim, već kod kuće sam bila iznenađena što mi grudi nisu kao dinje već samo “malo” nabrekle. Bez obzira na staž od 18 meseci uspešnog dojenja panika me opet savladava. Bebac i ovaj put lepo napreduje ali nije pasionirani sisavac poput prethodnika, pa je dobio “samo” 1,3 kg. za prvi i 1 kg. za drugi mesec. Sa nepuna četiri meseca počinje da odbija da sisa u budnom stanju. Čim ga položim u naručje, na grudi, poćinje histerično da vrišti i plače. Nije imao upalu uveta, zapušen nos, niti bilo šta slično ali je imao pojačano lučenje pljuvačke, što je uglavnom znak da će “uskoro” zubi. To uskoro može da se otegne na mesece! Za kratko vreme moj život se pretvorio u haos. Nisam mogla nigde da idem i ništa da radim već samo da čekam kad će da zaspi pa da se u određenom trenutku prišunjam da ga podojim ali i ne probudim! A kako se vreme budnosti povećavalo nisam mogla ni po 5 sati da ga nagnam da sisa. Naravno sledi krug izmuzavanja pa nuđenja na flašicu, on naravno ni u ludilu neželi to da prihvati. Pošto ni cucle nisam nikad davala deci, nikakvu flašicu nismo takođe koristili. U panici da mi se mleko ne smanji jer u toku dana ređe sisa, počinjem da se izmuzavam i hranim ga na kašičicu skoro tri meseca!!! Imala sam Aventovu pumpicu ali za čudo moja ručna tehnika je bila znatno brža i bolja. Za sve to vreme nema doktora, specijaliste, interneta, knjiga i zamalo baba vračara, koje nismo konsultovali. Svi nas gledaju belo, nije im jasno o čemu pričamo. Nisu nikad čuli da beba odbija da sisa u budnom stanju dok super sisa dok spava i po celu noć. Naravno, beba lepa, napredna, dobija više nego dovoljno na kilaži. Ali se hrani na kašičicu?! Moj ceo dan se svodio na izmuzavanje i hranjenje po pola sata. A gde je starije dete, muž, kuća, obaveze? Nikakvu pomoć u vidu mame, svekrve, sestre, nemamo. Sami ko ludaci. Pored sveg tog ludila, ciklus se opet kao sat vratio u 6. mesecu a bebac takođe odbija da sisa tih dan-dva, zbog promene ukusa i mirisa mleka. Pa, ovaj put pošto se izmuzavam znam tačno u mililitar koliko je popio, odnosno koliko imam mleka. Na netu u “stručnim” tekstovima i po forumima žene pričaju o meni tada nezamislivim količinama mleka. Na primer, bebi je potrebno ili već pije u petom mesecu 200 ml. naravno formule po obroku, dok moj bebac ne može da popije ni 150 ml. mog mleka. Sa prvim detetom nisam se izmuzavala ni hranila ga dodatnim mlekom da bi znala koliko pije i koliko imam mleka po dojci. Samo sam pratila njegove potrebe i njegovo napredovanje. Sada me i pedijatrica gleda sa nevericom kad joj kažem da dete ne može da popije više od 180 ml. mog mleka ni za živu glavu. Takođe mislim da ni nemam više po obroku. To je sad već pet punih, šesti mesec, dobio je 800 gr; sasvim u redu za taj uzrast. Doktorici ništa nije jasno. Zna koliko je potrebno adaptiranog mleka po obroku ali shvata da to nije isto i sa majčinim mlekom. Kaže, možda imaš masno i jako mleko kao foka, pa mu je dovoljno i manje nego kad bi pio formulu. Žalosno i čudno. Znaju sve o adaptiranom mleku a o majčinom ne. Pa onda kad se brojke i mililitraža za majčino mleko ne podudara sa formulom proglašavaju da naše nije dovoljno?! Sve u svemu, sa izbijanjem gornjih jedinica i normalno sisanje se uspostavilo. Sada znam da nije želeo i mogao da sisa tih par meseci zbog preterane preosetljivosti na bol i neprijatnosti u desnima zbog izbijanja zubića. Nije mi žao što sam ga hranila kao ludača na kašičicu svojim mlekom. Da sam tada bila potpuno luda od umora, stresa, nerazumevanja situacije, priznajem. Ali to je bio moj izbor. Iznad svega sam želela da sačuvam mleko i da ga dojim bar godinu dana. Dojila sam i njega 18 meseci bez problema

Vi to možete i ne dajte da vas drugi ubede u suprotno, vaša deca i vi to zaslužujete!!! Srećno!!!

Icbmother


Dojenje je najbolje

$
0
0
dojenja px

Foto: Pixabay

Da li majčino mleko ima zamenu?

Nema!
Beba je stvorena za mamino mleko, a mamino mleko za bebu. Odnosno, bebin sistem organa za varenje je pripremljen za majčino mleko i ono mu najviše prija! Ako se izuzme prva faza života bebe u majčinoj utrobi, prvi meseci bebinog života posle rođenja predstavljaju najburniji razvojni period, od koga zavisi čitav kasniji život. Bukvalno svaki delić tela traži idealnu sredinu za rast i razvoj, a samo majčino mleko to može da obezbedi.
Kada bismo želeli da vam opišemo i činjenicama potkrepimo sve prednosti dojenja – ceo časopis bi bio tesan. Naime, skoro svakog meseca se objavi po par naučnih studija koje nedvosmisleno dokazuju prednosti majčinog mleka. Ovde nije reč samo o neposrednoj koristi za bebu, već i o “udaljenim” prednostima dojenja, koje nastupaju mnogo godina posle odojačkog perioda.

Kako proceniti da je bebi dovoljno samo majčino mleko?

Ovo je veoma važno pitanje, pa smo mu posvetili poseban odeljak, koji sledi odmah nakon ovog. Ukratko, najbolji način praćenja “dovoljnosti” dojenja je dobro napredovanje u težini! Ako beba lepo napreduje – sve je u redu, pa “tim koji dobija” ne treba menjati. Odnosno, treba nastaviti sa dojenjem.

Do kog uzrasta bebu treba hraniti isključivo majčinim mlekom?

Tu nema dileme – bebi je do uzrasta od šest meseci dovoljno samo majčino mleko!

Prva polovina prve godine je rezervisana za dojenje. A bebi koja lepo napreduje, prvih šest meseci nije potrebno ništa osim majčinog mleka!

Ovo nije “novo” mišljenje, već rezultat višedecenijskog praćenja efekata dojenja, dohranjivanja i uvođenja nemlečne ishrane kod beba širom sveta! Sve je rađeno pod budnim okom eksperata Svetske zdravstvene organizacije (WHO), koji su prikupljali i obrađivali dobijene rezultate. Pokazalo se da bebe koje se hrane samo maminim mlekom prvih šest meseci – bolje napreduju, imaju bolju otpornost prema infekcijama, a i “udaljeni rezultati” su fenomenalni.

Kako to da smo nekada bebama već sa tri, četiri meseca uvodili nemlečnu ishranu?

Medicina, naročito pedijatrija je dinamična nauka. Kada je pisac ovih redova slušao predavanja iz pedijatrije (to je bilo pre dvadesetak godina), važilo je pravilo uvođenja nemlečne ishrane u četvrtom mesecu života. Potom se pokazalo da rano uvođenje nemlečne ishrane može da bude pokretač ozbiljnih poremećaja i bolesti, koje se kod dece pokazuju kasnije, neke veoma podmuklo. Ne radi se o pojedinačnim iskustvima, već o odlično dokumentovanim medicinskim istraživanjima, koja su sprovedena na hiljadama dece.

Kada je potrebna dohrana?

U slučaju kada govorimo o prvih šest meseci života, dohranom se smatra potreba za adaptiranim kravljim mlekom usled nedovoljne količine majčinog. Ako beba ne napreduje dovoljno a isključene su sve potencijalne bolesti kod nje, dok mama i pored zdravog života i ishrane nema dovoljno mleka – neophodna je dohrana!

Podvlačimo da uvek treba najpre sve učiniti da mama ima dovoljno mleka. Međutim, ako i dalje postoji “deficit”, mora se dodati adaptirana formula. Jer je nenapredovanje na duže staze daleko gore za bebu od dohranjivanja. Poptuno je neprihvatljivo izgladnjivati bebu ako mama, jednostavno, nema dovoljno mleka!

Kako dohranjivati bebu?

Obavezno pomoću kašičice!
Najlakše je dati flašicu… beba se brzo najede. Ali, taj način dohrane nikako nije dobar, jer predstavlja prečicu ka potpunom prestanku dojenja. Naime, beba mora da se pomuči da izvuče mleko iz dojke, a to je ujedno i najbolji podsticaj za stvaranje maminog mleka! Kada vuče iz flašice, nema skoro nikakvog otpora, pa beba brzo nauči da je flašica “bolja” od bradavice koja traži trud. Ova linija manjeg otpora vrlo brzo dovodi do toga da beba odbaci “siku”, jer zna da će dobiti fast food iz flašice.

Zato je dohrana pomoću kašičice jedino pravo rešenje! U početku traži malo truda i mnogo strpljenja, ali je jedini put ka očuvanju dojenja, što je od neprocenjivog značaja za dete.

Da li može da se koristi razblaženo kravlje mleko? (Nekada je vladalo mišljenje da je “najbolje mleko od domaće krave”)

Nikako!
To je bila nužda pre mnogo godina. Problem koji se zove alergija na proteine kravljeg mleka gotovo da je iskorenjen od kada se favorizuje dojenje! Inače, dolazilo je do prave “epidemije” tog problema u vreme kada se davalo razblaženo (ili još gore – nerazblaženo) kravlje mleko bebama u prvoj godini života!

Ako dete već mora da se dohranjuje (kada mama i pored truda nema dovoljno svog mleka), jedino je prihvatljivo adaptirano kravlje mleko koje je, posebnim tehnološkim postupkom, obrađeno i prilagođeno bebinim potrebama.

Da li je potrebno nuditi vodu bebi koja sisa?

Skoro 90 odsto majčinog mleka je voda!
Zbog toga nema potrebe da se bebi prvih šest meseci daje voda, pošto je u mleku ima sasvim dovoljno. Stara (bolje rečeno prastara) navika da se bebi doda malo vode na kraju obroka je nepotrebna, neprihvatljiva i štetna! Voda zauzima nepotrebno mesto u bebinom želucu, pospešuje bljuckanje, a nije potrebna tek nahranjenom odojčetu.

Kada je potrebno početi sa uvođenjem nemlečne ishrane?

Nemlečna ishrana se uvodi posle šestog meseca života! Do tada, beba ima u maminom mleku sve što joj je potrebno.
O principima ishrane dece u drugoj polovini prve godine života, biće reči u sledećem broju.

Mamino mleko nema zamene!
Dokazano je da dojena deca značajno ređe oboljevaju od dijabetesa (šećerne bolesti) u kasnijim godinama. Takođe je dokazano da bebe koje su sisale – kasnije ređe oboljevaju od infekcija disajnih puteva. Odavno je poznato da se kod beba koje sisaju – u manjem procentu javljaju infekcije organa za varenje. Čak se pokazalo da dojenje olakšava učenje! Da ne nabrajamo dalje… za mamino mleko nema zamene!

Posledice postoje
Zato priče tipa: “Ma, to su samo novotarije. Kako ste vi toliko porasli kada je ranije bilo drugačije?” – nisu samo zablude, već su i opasne. Iskustvo onih koji tako govore (nažalost, ima i zdravstvenih radnika koji i dalje tako savetuju roditelje), zaista je smešno naspram rezultata višedecenijskih medicinskih studija. Deca koja osećaju posledice zbog prevremenog i neadekvatnog uvođenja nemlečne ishrane najbolje znaju kako je to neprijatno, kao i njihovi roditelji.

Izuzetak od pravila
Postoji jedan “potencijalni” izuzetak od pravila da bebi koja sisa nije potrebna voda. Ukoliko tokom letnjih vrućina nije u idealno klimatizovanom prostoru – beba gubi tečnost znojenjem, ali i isparavanjem (nevidljivi gubitak). Tada joj između obroka (ne posle podoja) treba ponuditi vodu. Pa, ako hoće – neka popije. Ukoliko neće – uskoro stiže sledeći podoj, koji će da “namiri” bebu. Ipak, treba znati da većina beba i leti dobija dovoljno vode dojenjem!

Dr Tatjana Vukomanović

Zašto moja beba želi da sisa toliko često?

$
0
0
beba sisa

beba sisa

Foto: Flickr

Dojenje je mnogo više nego samo hranjenje bebe u svrhu namirivanja njene gladi. Obrasci i dužina trajanja podoja se menjaju kako vaša beba raste, iz dana u dan, iz meseca u mesec, tako da, držite se čvrsto!

Najbolja stvar koju kao novopečena mama možete da uradite je da odgovarate na potrebe svoje bebe, na način na koji vam instinkt govori da to radite, da je stavite na svoje grudi svaki put kada zaplače.

Ovde možete pročitati 16 razloga zbog kojih vaša beba želi da sisa ponovo:

1.Vaša beba uči

Koliko god prirodno dojenje bilo, vi i vaša beba imate svašta da naučite. Što više vežbate, više ćete obe naučiti.

2. Vaša beba se navikava na život van materice

Novorođenčad imaju nerazvijen nervni sistem, i nakon celog dana upijanja novih zvukova, mirisa, i prizora, zaista im je bilo dosta svega i počinju da plaču.

To nikako ne znači da imate manje mleka nego što vašoj bebi treba (obično proizvodite više masnog mleka na kraju dana). Dojenje i sisanje pomažu bebi da se umiri. Bebi je potrebna njena mama (i njene grudi) da joj pomognu da se umiri.

3. Kapacitet vaših grudi za skladištenje mleka

Skoro sve mame mogu da proizvedu dovoljno mleka za svoju bebu, ali količina koju mogu da čuvaju u grudima varira. Ako imate manje grudi, možda će biti potrebno da hranite bebu češće jer će prazniti obe vaše grudi po podoju. Manje grudi mogu da zadržavaju manju količinu mleka, ali svakako proizvode istu količinu kao i veće grudi.

4. Vaša beba ne zauzima dobar položaj na dojci

Moguće je da vaša beba ima kraću resicu na usni i/ili jeziku, ili samo plići hvat. Ako osećate bol, ako beba sklizne sa dojke, ako bradavica izgleda ravno nakon sisanja kao vrh karmina, ako beba slabije dobija na kilaži,  ako podoji traju vrlo dugo, možda bi trebalo da konsultujete savetnicu za dojenje ili pedijatra da provere bebin hvat na dojci i njena usta.

5. Vaša beba uspostavlja ritam

Češćim podojima se povećavaju količina i masnoća mleka. Duža pauza između podoja znači i manji sadržaj masti u mleku. Ako beba želi da sisa ponovo, pratite je i znajte da uspostavlja ritam koji joj je potreban.

Uspešno dojenje: Kako da znam da li je beba dobro uhvatila bradavicu?

$
0
0

Foto: Pixabay

Kada beba dođe na svet, jedna od prvih “malih pobeda” je i mamin osećaj ponosa kada beba dobro uhvati bradavicu i počne da “vuče”. Posebnost tom trenutku daje saznanje da je uspela da uradi nešto dobro i za sebe i za svoje dete.

Mnoge porodilje imaju poteškoće da uspešno uspostave dojenje (čak i kada beba uzme bradavicu, mame nemaju osećaj da dete guta mleko), ali to nikako nije razlog za odustajanje.

Mame često na početku nisu sigurne da li je njihova beba dobro uhvatila bradavicu, zato evo nekoliko saveta.

Započnite sa dojenjem što je ranije moguće od trenutka kada se beba rodi

Što ranije počnete, veće su šanse da beba razvije svoje urođene sposobnosti, to jest instinkt za dojenjem, što uključuje i pravilno hvatanje bradavice. Od prvog minuta od kako se rodi, beba ima prirodan refleks da se pribija uz majku i traži hranu.

Kada golišavu bebu prislonite na svoju kožu vi aktivirate taj njen refleks. Čak iako, nakon porođaja, morate da budete na neko vreme razdvojeni od nje, čim je uzmete i ostvarite kontakt koža-na-kožu, čim beba oseti vaš miris i dodir, počeće da se “vrpolji” i traži bradavicu.

Udobno se smestite

Za uspešno dojenje veoma je važno da mami bude udobno, zato pronađite poziciju u kojoj ćete moći da budete neko vreme. Neki stručnjaci savetuju da se mame naslone leđima na naslon pod uglom od 45 stepeni, ali vi se namestite onako kako vama odgovara, pogotovo u početku.

Takođe, bilo bi dobro da neko bude sa vama i pridrži bebu dok se smestite, a kasnije i da vam doda dodatni jastuk ili ćebe, ukoliko vam bude potrebno. Važno je i da ne zaboravite veliku čašu ili flašu vode da stavite pored sebe.

Kako da postavim bebu?

Bebu uzmite u naručje i neka njeno telo bude ispod vaših grudi. Glavicu, vrat i gornji deo leđa joj poduprite svojim laktom. Neka beba obrazima i bradom dodiruje vaše grudi. Možete kapnuti par kapljica kolostruma bebi na usta kako bi je “zainteresovali” (kolostrum istisnite tako što ćete palcem i kažiprstom obuhvatiti ivicu areole i nežno pritisnuti). Kada beba oseti kolostrum instinktivno će “zagnjuriti” glavicu u vaše grudi, otvoriti usta i uhvatiti bradavicu.

Kako bi se žlezde stimulisale i mleko krenulo, potrebno je da, dok sisa, beba ustima obuhvati ceo donji deo areole i malo gornjeg, a ne samo bradavicu.

Ukoliko su vaše grudi velike ili je vaša beba premala, možete joj olakšati da bolje uhvati dojku tako što ćete kažiprstom i srednim prstom nežno pritisnuti deo oko bradavice kako bi vaša beba manje morala da zine.

Kako da znam da je beba dobro uhvatila bradavicu i da guta mleko?

Ukoliko osetite kako beba vuče i kako vaše mleko ide, to je i znak da je beba dobro uhvatila bradavicu.

Takođe, ako se brada vaše bebe ritmično pomera i s vremena na vreme čujete kako beba uzima vazduh – znači da ste uspeli.

Yumama

Dojenje blizanaca

$
0
0

Prvo čega majke koje očekuju blizance treba da budu svesne je da  je hranjenje blizanaca jednako vremenski zahtevno i ukoliko su bebe hranjene bočicom i  ukoliko su bebe dojene. S tom razlikom što dojenjem ulažu u zdravlje svoje djece i daju im najbolju moguću, prirodnu hranu, savršeno usklađenu sa njihovim potrebama.

Mnoge majke će sada reći da je hranjenje na bočicu lakše jer umjesto njih to može da uradi neko drugi, dok one ne završe neki od kućnih poslova. Majkama blizanaca svakako treba pomoć i ne treba da se stide da je zatraže, ali, zašto ne bi bilo obrnuto? Zašto osoba koja pomaže majci se ne bi posvjetila kući, a majka isključivo bebama. Uostalom, kao što će mnoge majke koje imaju stariju djecu i bebu u kući potvrditi, dojenje je izuzetna prilika za majku da se i sama malo odmori i predahne.

Majke blizanaca često brinu da neće moći da proizvedu dovoljno mlijeka da nahrane dvije bebe. Nema potrebe za ovakvim strahom, jer je stvaranje mlijeka u dojkama proces koji se bazira na ponudi i potražnji, tj. koliko bebe sisaju, toliko će se mlijeka proizvoditi. To važi i za jednu i za više beba.

Problem koji realno može da nastane je ako su bebe rođene prevremeno i nisu sposobne da sisaju. Zapamtite da je majčino mleko upravo ono od čega prevremeno rođene bebe najbolje napreduju. Zato odmah posle porođaja krenite sa izmlazanjem uz pomoć ručne ili električne pumpe, po petnaest minuta po dojci, bar 8, a najbolje 12 puta dnevno.

Dojenje blizanaca zahteva malo više organizacije i planiranja nego dojenje jednog deteta. Majke blizanaca se često pitaju da li da doje obe  bebe istovremeno. Preporuka je da u prvim danima nakon porođaja treba dojiti svaku bebu posebno, s obzirom da će majka tako moći da utvrdi kako koja beba prihvata dojku i da li postoji neki problem pri dojenju. U ovom periodu bebe obično nemaju ”svoju” dojku, već majke menjaju dojke pri podoju kako bi održavale ravnomjernu proizvodnju mleka u njima, jer često jedna beba sisa jače i efikasnije nego druga, što, ukoliko uvek sisa iz iste dojke, može dovesti do slabije proizvodnje mleka u drugoj.

Jednom kada je ponuda i potražnja uspostavljena, majka može da počne da doji obe bebe istovremeno, jer će tako uštedeti na vremenu. Ipak, možda će bebe imati različit tempo i jedna od njih neće biti zainteresovana da sisa istovremeno kad i druga, pa majke treba da budu spremne i na ovu opciju.

Položaji za dojenje blizanaca

Ukoliko dojite svoje blizance istovremeno, evo nekih položaja za udobno dojenje.

fudbalskalopta

Fudbalska lopta. Stavite po jastuk sa obe svoje strane i na svaki stavite bebu, tako da su im noge iza vas. Obe bebe treba da leže na boku, okrenute prema vama, dok glava treba da im je u ravni sa bradavicom. Dlanovima im pridržavajte potiljak dok sisaju, i ne zaboravite da se nikad vi ne naginjete prema bebama, već da bebe privučete sebi dok sisaju. Jedna beba u položaju fudbalske lopte, druga u naručju. Jednu bebu uzmite u naručje, tako da je celim telom okrenuta prema vama, a drugu bebu uzmite ispod slobodne ruke, tako da je glava druge bebe ispred nogu prve.

polapola

Obe bebe u naručju. Uzmite obe bebe u naručje, tako da su obe okrenute prema vama, jedna prema jednoj dojci, druga glavom na suprotnu stranu. Noge beba će se ukrstiti na vašem krilu.

narucje

Ukoliko se odlučite za istovremeno dojenje obe bebe, ne zaboravite da će vam u prvo vreme trebati pomoć u nameštanju beba za podoj.

Bebe možete dojiti istovremeno nekoliko prvih mjeseci. Iz iskustva drugih majki blizanaca saznajemo da je prilično teško istovremeno ih dojiti kad poodrastu i postanu sve više zainteresovane za svet oko sebe, tako da jedna drugoj počnu da odvraćaju pažnju sa dojenja. U svakom slučaju, sa šest meseci, vi i vaše bebe ćete za sobom imati priličan dojenački staž i do tada ćete biti dobro uhodani, podoji će trajati kraće, jer su bebe ovog uzrasta  jači i brže posisaju potrebno mleko, a i podoja je manje nego u prvim mesecima.

Uživajte u svojim bebama i zapamtite da se dojenje višestruko isplati.

Izvor: Roditelji

Dojenje

$
0
0

Pišem vam poduži tekst o dojenju. Ono što odmah u startu želim da vam kažem to je da se u njemu ne radi o “(ne)osudjivanju” bilo koga, “(ne)davanju” podrške i “(ne)isključivosti u stavovima. Ovo je tekst koji smo moja draga @_momsters_ Sara i ja sastavile i u njega unele sve ono što smo tokom svog (malo dužeg) dojenačkog “staža” naučile kroz učenja onih koji su svoju struku posvetili tome. Ovo su činjenice koje su “prosta fiziologija”. Obe pratimo razna izlaganja i istraživanja na ovu temu i posećujemo dešavanja na kojima se o ovoj temi priča. Ne slažemo se da se oko čina dojenja ispredaju razne komplikovane priče jer je to stvar prirodom uređena i samim tim vrlo jednostavna ukoliko pratimo sebe i svoju bebu. Da, mnogo je lakše u teoriji nego u praksi. Ali praksa inače ne znači mnogo, ukoliko nema znanja. Da, nije lako u početku. Nimalo. Posebno ako ste mama po prvi put i ne znate šta vas je snašlo. Ali svaka promena zahteva i poteškoće na putu koje se mogu savladati, a naš saveznik u tome je znanje, upornost i naša beba.
Ovo nije tekst o našem iskustvu, jer je manje važno od ovoga što smo pisale, ali vam možemo reći da nam je obema početak bio težak. Meni lično je taj period potrajao bas. Imala sam tu sreću da mi @mamapopins021 bude podrška i rame za kukanje i pomoć. Sada i mentorka na putu da naučim što više o dojenju i širim pomoć dalje. Moram da spomenem i @mamaizmagareceklupe koja savetuje o dojenju takođe. Da, grešila sam i to je ok, ali bi bilo mnogo bolje da sam tada znala ono što sada znam i da sam savet tražila od onih od kojih treba (savetnici za dojenje) jer bih mnoge poteškoće izbegla. Mnoge stvari bih sledeći put drugačije. U narednim redovima smo napravile mix svega toga i ovo smo napisale i objavljujemo samo iz razloga da nekoj od vas možda pomogne na vašem putovanju zvanom “dojenje”.

⭐PRIPREMA ZA DOJENJE
Vrlo je bitno da se svaka buduća mama informiše o dojenju u toku trudnoće. Razne besplatne radionice na ovu temu se održavaju svakog meseca. Raspitajte se o tome.

⭐PRVI DANI DOJENJA – KOLOSTRUM
Kolostrum nazivamo prvom imunizacijom bebe, stvara se u telu žene u 12. nedelji trudnoće i luči se po rađanju posteljice na porođaju. Ima ga svega par kapi po podoju i providan je. Tih par kapi su ono što je bebi potrebno i ne treba čekati da mleko nadođe, već izbegavati dohranu i davati bebi da sisa što češće, Idealno bi bilo u prvih sat vremena nakon porodjaja, ako ne, što pre možete. Vrlo dobro znamo kakve su situacije kod nas u porodilištima i da medicinsko osoblje to obično ne praktikuje, ali ono što možemo da uradimo je da insistiramo da nam daju bebe da sisaju što pre i da odbijamo dohranu koji im daju. Mami jeste potreban odmor, ali se ona može malo “odmoriti” i kada beba spava. Odmora svakako nema, kada dodje beba. Nema potrebe da se beba noću dohranjuje već treba da sisa što više, kako po izlasku iz porodilišta ne bi dolazilo do problema sa dojenjem sa kojima se većina mama susreće iz ovog razloga.

⭐KO NE MOŽE DA DOJI?
2-5% žena fiziološki nije u mogućnosti da proizvede mleko. 15-20% žena usled neke autoimune bolesti mogu da proizvode manju količinu mleka, ali to ne mora da bude slučaj. Ukoliko se to desi, postoje lekovi kojima se to rešava. Sve ostalo nisu problemi sa manjkom mleka usled nekog problema, već se to dešava iz nekog razloga koji je rešiv. Problem je sa uspostavljanjem dojenja i sa nedovoljnim dobijanjem mleka kod beba, a ne sa time da mame nemaju mleka jer imaju neki problem.

Navešćemo vam najčešće “pogrešne korake” koji dovode do problema:
•Prvi dani u porodilištu kada se čeka da nadođe mleko, pa se ubaci nepotrebna dohrana. Bebi su na samom početku dovoljne 2-3 kapi kolostruma za zadovolji glad.
•Korišćenje flašice za dohranjivanje. Beba ne ume da sisa, ona taj proces uči. Ukoliko joj se odmah ponudi mleko na flašicu, onda će naučiti da sisa drugačije nego što je to na dojci. Neće umeti da uhvati dovoljno duboko i očekivaće da mleko teče laganije nego iz dojke, što vodi tome da će početi da plače kada sisa, a mama pomisliti kako je beba gladna. I tu se dojenje u velikom broju slučajeva polako završava, nažalost. Ukoliko je beba slaba i ne ume da vuče, a želite da joj date svoje izmlazano mleko, prvih 6 nedelja radite to isključivo špricem ili kašičicom.
•Cucla i silikonska bradavica takođe spadaju u “ometače” dojenja.
Cucla u prazno zadovoljava bebin refleks sisanja i čini da beba uči pogrešno da sisa. Silikonska bradavica takođe ometa pravilno sisanje, a uz to umanjuje stimulaciju dojke, pa dugoročno može doći do smanjene količine mleka koju mama proizvodi. Konfuzija bradavice je vrlo česta kod beba koje su koristile cuclu, flašicu ili silikonsku bradavicu. Problem uvučenih bradavica je mnogo ređi nego što se misli, beba će ih izvući pravilnim sisanjem, a vrlo  je važno znati da beba zapravo sisa areolu, prostor izvan bradavice, tako da njena veličina ne igra nikakvu ulogu u dojenju. I da, ovde bismo želele samo da dodamo za “ragade”. Neće se pojaviti ukoliko je beba u pravilnom položaju, ali ukoliko nije i ne hvata lepo areolu dolazi do pucanja bradavica. Ako do njih dodje, najvažnije da vam grudi budu što više slobodne i da ragade tako što pre zarastu.

⭐MERENJE BEBE
Mame obično znaju da se prepadnu kada na prvoj kontroli pedijatar kaže da je beba “slabo napredovala”.  Tih prvih mesec dana se mama i beba još uvek “uigravaju”, neke bebe su slabije i potrebno je vreme dok ne ojačaju i ne nauče da sisaju. Zato napreduju manje nego ostale, ali to uglavnom sledećeg meseca duplo nadoknade. (To je bio naš slučaj. Despot je prvog meseca dobio 500g što se smatra “pod malo”, jer smo se borili sa njegovim odbijanjem sike, ali je sledećeg meseca dobio više od kilogram-Sara). Jedino merenje koje je validno su pelene – mokre i ukakane. Ako su takve, sve je u redu.

⭐NEDOVOLJNO DOBIJANJE NA KILAŽI
Ukoliko se ispostavi da beba i dalje slabo napreduje, moraju se ispitati uzroci tome. Da li beba ima problema sa resicama na jeziku? Da li beba ume da sisa pravilno, da li hvata dobro siku? Da li sisa dovoljno često i pravi kod mame u grudima novu količinu mleka koja joj je potrebna, itd.  Nikada nemojte da poslušate savet nekoga ko prvo nije utvrdio zašto beba ne dobija dovoljnu količinu mleka ili zašto mama kojim slučajem proizvodi manje mleka, a odmah je rekao da se dohrana uključi. Potražite pomoć onoga ko će utvrditi problem sa dojenjem i ponuditi rešenje. Dohrana ne bi trebalo da se ponudi odmah kao rešenje, ona je poslednja opcija.

⭐SPAVANJE I NOĆNI PODOJI
Negde svi mi prvi put pomislimo da bebe jedu i spavaju. I kada dobijemo bebu koja puno sisa, a malo spava, vrlo često se nameće pitanje da li mama ima dovoljno mleka i da li je ono dobro. Nama su rekli stručni ljudi, a mi vama, da ne postoji slabo ili nekvalitetno mleko. Ono je uvek najbolje što postoji, za svaku bebu. I nikada neće biti ništa bolje od njega, ono je živa materija, koja se menja u skladu sa potrebama bebe, polom bebe i zdravstvenim stanjem bebe. Bebe se bude noću da bi sisale jer je tada hormon prolaktin najaktivniji. Ukoliko preskačete podoje u toku noći, vaše telo neće proizvoditi dovoljnu količinu mleka.

⭐UOBROČAVANJE BEBE
Hajde da se ovde malo zadržimo i detaljno objasnimo odakle uopšte ideja o “uobročavanju”. Poslednjih godina porast beba koje piju dohranu je sve veći i veći. Na njenoj kutiji piše da mora da prođe 3 sata od hranjenja. Pošto su u većini, onda se to primenjuje na sve bebe, nažalost. Druga strana ovoga je to da se izbegne da beba često sisa, jer je neko pobrkao lončiće i potrebe beba gurnuo pod tepih. Da, bebe traže da sisaju često, nekada stalno. I to je normalno. Majčino mleko se vari 60-90 minuta, za razliku od formule koja se vari 3 sata. Zato bebe često sisaju. Bebin želudac je mali, beba je spora. Njoj treba vremena koliko njoj treba. Ukoliko joj prekinete podoj nakon nekog vremena i ograničite ga na 3 sata, beba neće dobiti dovoljnu količinu mleka. Ako joj nakon toga date dohranu, ona će je popiti, čak iako nije gladna, jer ne kontroliše količinu mleka iz flašice, ono se samo sliva. Na taj način, pošto nemate uvid u količinu posisanog mleka, vi bebi dajete veću količinu nego što joj je potrebno. S obzirom da je dobila na flašicu, na lakši način, onda kada je trebalo da nastavi da sisa i ulaže veći napor, beba počne da se frustrira na dojci. Svaki mililitar formule, čaja, soka, vode koji beba unese u svoj želudac, je toliko manje mleka koje beba izvuče, obavesti mamino telo da joj treba manje mleka, pa ga ono i manje stvara!
Dojenje funkcioniše po principu “ponude i potražnje”, to znači – onoliko koliko beba sisa, toliko se mleka pravi. Vrlo jednostavno. Ukoliko se beba ne spreči u tome, ona će svoj posao odraditi. Volele bismo da spomenemo još i bebino plakanje uveče. Sve što bebe uče i dožive u toku dana, a nekada je previše svega toga, one izbace iz sebe uveče – plakanjem. To ne znači da plaču jer su gladne.

⭐SKOKOVI U RAZVOJU
Bebe napreduju u skokovima. Tim danima posisaju veću količinu mleka, nervoznije su i više sisaju. To se dešava na svakih 3,6,9 dana, pa onda 3,6,9 nedelja, pa isto tako meseci. Ispratite svoju bebu i pustite je da izvuče količinu mleka koja joj je potrebna za naredni period. Znajte da će proći i da je normalno. Posebno upamtite ovo – kada nastupi skok u 3. mesecu, jer u to vreme se uspostavljaju i ponuda i potražnja – grudi omekšaju. Mekane grudi su super, to znači da nema nelagode, nepotrebnog viška mleka i da će dojenje biti prijatnije. To nikako ne znači da nema mleka ili da ga ima manje. I beba u skoku je sasvim ok sa mekanim grudima. Ona će se sama postarati za količinu mleka.

⭐DOJENJE NIJE SAMO HRANA
Tomislav Kuljiš je na jednom svom predavanju rekao da je dojenje 60% hrana, a 40% sve ostalo, misleći na potrebe bebe za bliskošću, emotivno regulisanje, umirivanje, uspavljivanje, itd. Bebe koje se doje na svaki plač postaju deca koja se mnogo lakše umire kasnije kada im prirodno dođe momenat da im sisanje više nije potrebno u tome. Bebe koje se uspavljuju dojeći, rade najprirodniju moguću stvar i jednoga dana će prestati i da sisaju i da se bude. Mogu se svi ovi procesi ubrzati, mogu se sve ove bebine potrebe negirati, ali to nije ono što je bebama potrebno. Prvih tri meseca bebinog života se nazivaju “četvrtim trimestrom”, što znači, nastavak veze iz stomaka tako što beba ima konstantnu potrebu da je neko drži i doji. To prođe, jako je naporno i zahtevno, ali je bitno da znamo da je normalno. I da ispunjavamo bebine potrebe, jer tako učimo da budemo roditelji. Da svoje potrebe u ovom osetljivom periodu stavimo u drugi plan. Da razumemo ono sto naša beba oseća i budemo tu za nju.

⭐STRES
Koliko puta ste samo čule da je nekoj mami stalo mleko zbog stresa? To su užasno teški trenuci za svaku porodicu. Volele bismo samo da objasnimo sta se dešava tada jer ni same nismo znale kada je trebalo. Hormon PROLAKTIN koji utiče na proizvodnju mleka je nedodirljiv. Na njega ništa ne može da utiče. S druge strane, hormon OKSITOCIN, koji reguliše otpuštanje mleka, biva blokiran od strane hormona ADRENALINA, koji se aktivira u stresnim situacijama. Drugim rečima, mleko nije stalo, ono je samo ostalo zarobljeno u grudima, ne može da poteče, dok se mama ne izreguliše i ne počne da luči hormon oksitocin. Ako to pogledate ovako, šta se dešavalo kada je bilo ratno stanje ili neke elementarne nepogode, ili da se vratimo baš deleko na bežanje od predatora, kada mama mora da beži sa bebom? Kada bi mleko tako lako moglo da nestane, teško da bi čovečanstvo preživelo.

⭐NOVA TRUDNOĆA
Često se dešava da mame koje čekaju drugu bebu dobiju savet da moraju da prestanu da doje. Istina je da ne moraju ukoliko je trudnoća zdrava. Što znači, ukoliko trudnica sme da ima seksualne odnose, sme i da doji. U slučajevima kada je trudnoća rizična, nažalost dojenje se mora prekinuti. Stimuliranje bradavica dojenjem izaziva lučenje gorepomenutog hormona oksitocina. Pored toga što podstiče refleks otpuštanja mleka izaziva i lagane kontrakcije materice što u odredjenim slučajevima može izazvati ranije neželjene trudove blizu termina.

⭐POVIŠENA TELESNA TEMPERATURA
Najčešće se kaže da se ne sme dojiti ako mamina temperatura prelazi 38.5. To je takodje mit. Mama može i sme i treba da doji, ukoliko je u stanju. Ako ima temperaturu zbog mastitisa, beba je JEDINA koja može da joj izvuče mleko i pomogne i njen je najbolji saveznik ka oporavku. Ukoliko je mama bolesna, ona je pre nego što je dobila temperaturu svojoj bebi već prenela sve što ima. A to zapravo nije nimalo loše. Beba na taj način dobija antitela od mame za razne bolesti.

⭐DOJENJE NAKON GODINU DANA
Dojenje nakon navršene bebine godine ima bezbroj benefita. Imunoglobulini se povećavaju, pa se samim tim i imunitet dece gradi mnogo lakše.
U 500ml mleka mame čije je dete starije od godinu dana nalazi se:
29% energije
43% proteina
75% vitamina A
60% vitamina C
36% kalcijuma
94% vitamina B12
76% folata koji su dnevna potreba deteta.
Kada vam neko sledeći put kaže da mleko nakon godinu dana nema nikakvu nutritivnu vrednost, vi mu recite šta sve zapravo sadrži. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) savetuje dojenje 2 godine (i više). To nikako nije bez razloga.

⭐ZDRAVSTVENO STANJE I LEKOVI
Jako je mali broj lekova koji se izlučuje u mleko u toj meri da se dojenje mora prekidati. I retko ne postoji alternativni lek koji je kompatibilan sa dojenjem. U svakom slučaju, uvek možete da se izmlazavate redovno dok pijete lek koji ne ide uz dojenje i da nakon prestanka uzmanja leka nastavite da dojite svoju bebu. Za to vreme, bebu nemojte da hranite na flašicu, kako ne bi posle odbijala da sisa. Ovo je sajt na kom imate bazu lekova i sve u vezi toga koliko se i da li izlučuje u mleko. Proverite lek koji vam prepišu u ovoj bazi, jer često lekari iz neupućenosti ili straha kažu da se ne doji prilikom uzimanja nekog leka, a da uopšte ne mora da se prekida dojenje.

⭐⭐Zaključak je sledeći, dojenje nikada nije uzrok ničega lošeg, dojenje je uvek najbolje rešenje za sve i baš ono što je bebi potrebno i ne postoji nijedan problem koji se uz pomoć stručne osobe ne može rešiti, osim ako ne spadate u onih 2-5% žena koje ne mogu da proizvedu mleko. Uvek dajemo prednost savetnicama za dojenje, jer često znaju mnogo više od medicinskih radnika na ovu temu.
Dojenje je fiziološka stvar, što znači da nije potrebno medicinsko zvanje da bi se zdrava mama i beba savetovale o dojenju. Za slučajeve gde postoji medicinski problem, tu su IBCLC savetnice za dojenje, koje su medicinski radnici.

⭐⭐”Ako i samo jednoj mami ovaj tekst bude značio, mi smo učinile mnogo!” rekle smo Sara i ja u jednom od razgovora kada smo sastavljale ovaj tekst za vas. Zaista se nadamo da će biti od koristi.
Ukoliko imate neko pitanje vezano za tekst ili naše iskustvo slobodno nam pišite u komentarima. Ukoliko znate neku mamu kojoj predstoji dojenje, a smatrate ovaj tekst korisnim, pošaljite joj ga. Vi i vaša beba same u mirnoj prostoriji su najbolja varijanta kada nastupa “uspostavljanje dojenja” Bez mnogo ljudi oko vas sa uprtim pogledima, pitanjima, savetima…jer ne trebaju vam ometači “oksitocina” već samo vaše vreme.

Majke treba čim rode da doje bebu da bi bilo benefita za njeno zdravlje

$
0
0
Laktacija

Bebe treba da se doje u prvih sat vremena od rođenja da bi se smanjio rizik od iznenadne smrti i da bi tom imalo prave koristi za novorođenčetovo zdravlje.

Ovo su rezultati koje je objavila Svetska zdravstvena organizacija na osnovu istraživanja.

Takođe, objavljeno je i da svega tri od pet od ukupno 78 miliona beba majke doje čim se rode. Korist od dojenja odmah pri rođenju je višestruka – od toga da se smanjuje rizik od iznenadne smrti, do dugotrajnih zdravstvenih benefita.

Rano dojenje pospešuje imuni sistem deteta, smanjuje šanse za razvoj infekcija, a iako se majke prvih sati osećaju iscrpljeno i slabo, one treba da imaju punu podršku i pomoć da svom detetu omoguće da sisa.

Dr Tedros Adanom rekao je za “Daily Mail”:

“Dojenje je najbolji i najkvalitetniji početak bebinog života. To je naučna činjenica bez premca”.

Kako ukinuti noćni podoj

$
0
0
beba spava px

Foto: Pixabay

Kod beba se neprestano smenjuju epizode budnosti i spavanja (tzv. polifazno spavanje), pri čemu je iz meseca u mesec ukupna dnevna dužina spavanja sve manja, a budnosti sve veća. U drugom mesecu ritam podoja značajno utiče na ritam spavanja pod dejstvom «peptida koji indukuje delta spavanje», supstance iz majčinog mleka, bitne za regulisanje ritma aktivnosti u toku 24 sata.

Dužina spavanja, distribucija perioda budnosti i sna u toku dana i REM/NREM odnos se razlikuju kod novorođenčeta, odojčeta, deteta i odrasle osobe

U trećem mesecu se javlja tendencija produžavanja noćnog i skraćivanja dnevnog spavanja, ali je ono i dalje polifazno. Sa šest meseci odojče danju spava kraće 3-4 puta, a noću se budi 2-3 puta.

Od sedmog do devetog meseca periodi spavanja i budnosti su duži i stabilniji, i danju i noću. Izbacuje se jedan noćni podoj, tako da beba noću u kontinuitetu spava duže.  U ovim promenama ritma određenu ulogu igra i promena načina ishrane, kao i pojačane motorne aktivnosti (uvežbavanje sedenja, puzanja itd.).

Krajem prve godine spavanje postepeno prelazi iz polifaznog u bifazno (jednom kraće u toku dana, obično oko podne ili rano popodne i kontinuirano i dugo u toku noći). Tokom života, celokupno spavanje, kao i pojedine vrste spavanja (REM i NREM) se postepeno skraćuju. Kod novorođenčeta REM spavanje iznosi oko 50 odsto ukupnog vremena spavanja, a kod nedonoščeta, rođenog u 30. nedelji trudnoće, čak 80 odsto. Naravno, dužina i ritam sna podležu velikim individualnim razlikama u svakom životnom dobu.

Kada će beba prestati da se budi noću?


Da li je kvalitet mleka isti prilikom dojenja i izmalzanja u flašicu?

$
0
0

Foto: Privatna arhiva

Nova istraživanja pokazuju da postoji mogućnost da se kvalitet humanog mleka samnjuje nakon izmlazanja, kao i nakon zamrzavnja i odmrzavanja. Takođe, autori istraživanja su došli do zaključka da vrsta mleka ima direktan uticaj na indeks telesne mase kod novorođenčeta.

Korist direktnog dojenja je postepeno povećanje bebine telesne težine i niži indeks telesne mase u periodu od tri meseca.

“Majke koje izmlazaju mleko ulažu napor i ne želim da steknu pogrešan utisak da to mleko nije korisno. Ali, postavlja se pitanje da li je izmlazano mleko jednako dobro kao i mleko koje beba dobije direktnim dojenjem. Takođe, pitamo se i šta je najbolje da učinimo kako bismo pružili veću podršku majkama ukoliko je to ono što žele”, navela je autorka istraživanja Megan Azad.

Od 2.500 novorođenih beba,  bebe sa najnižim indeksom telesne mase i 12 meseci starosti bile su one koje su direktno sisale i nisu se hranile nikakvim formulama, a koja su takođe počele da jedu drugu hranu između petog i šestog meseca života.

Istraživanje je pokazalo da je prekid dojenja pre šestog meseca direktno povezan sa bržim povećanjem telesne težine, većim indeksom telesne mase nakon 12 meseci života, kao i da postoji trostuko veći rizik od gojaznosti u odnosu na slučajeve direktnog dojenja.

“Drugi podaci su pokazali da ukoliko dete ima povišeni indeks telesne mase u ranoj fazi života to dovodi do gojaznosti kasnije u životu”, kazao je Lars Bode.

Mehanizam koji je odgovoran za to što je direktno dojenje bolje od mleka koje se izmlaza,  još uvek nije zvanično jasan. Moguće je da se nešto događa sa sastojcima mleka kada se ono ohladi, zamrzne ili odmrzne. Možda i čin dojenja omogućava bebama da bolje kontrolišu količinu mleka koju konzumiraju. Naučnici su istakli da istraživanje podržava tezu da je direktno dojenje bolje i zahtevaju od poslodavaca da obrate pažnju na roditeljsko odsustvo i podršku majkama.

U SAD-u mnoge majke moraju na posao nekoliko nedelja nakon porđaja, tako da, ukoliko žele da hrane decu svojim mlekom, moraju da koriste pumpice. SAD su u grupi od tri države koje ne nude plaćeno porodiljsko odsustvo.

Svetska zdravstvena organizacija preporučuje direktno dojenje beba do šest meseci, a dojenje se može nastaviti uz dodatnu hranu do druge godine. Dojenje smanjuje i rizik od brojnih infekcija, dijabetesa, astme i drugih bolesti.

Izvor: klix.ba

Vremenska linija dojene bebe

$
0
0

                

Foto: Flickr

Međutim, postoji uporna i razumljiva potreba za informacijama o tome šta se podrazumeva pod „normom“ kod mama koje očekuju svoju prvu bebu. Ovo se posebno odnosi na dojenje, put ka razumevanju da je unos majčinog mleka mnogo kompleksniji od gledanja mililitraže na flašici. Ova tema je vrlo popularna, ali dolazi do velike konfuzije, posebno zato što su mame koje doje u manjini i vrlo često se nađu u situaciji da one ili njihovi zdravstveni radnici porede njihovu bebu sa bebama koje se hrane formulom.

Dojene bebe nisu iste kao bebe koje se hrane formulom. Jedne su hranjene mlekom svoje vrste, druge su hranjene mlekom potpuno druge vrste, tako da uopšte nije iznenađujuće da mogu biti uočene značajne razlike.

Ono što sledi je vremenska linija putovanja kroz dojenje prosečne bebe. Nadamo se da će se pokazati kao korisna alatka koja pruža uverenje novim mamama onda kada im je to potrebno.

Na rođenju:

  • Davanjem dovoljno neprekidnog kontakta kože na kožu, vaša beba se može pomeriti ka vašoj dojci i početi da sisa bez asistencije.
  • Prvi podoj pomaže da se stabilizuje bebin šećer u krvi i zaštiti bebin stomačić.
  • Većina beba će bolje sisati prvi put nego narednih nekoliko dana. Iskoristite to. Instinkt bebe rođene u terminu je da sisa po 20 do 30 minuta nakon rođenja, ako nije uspavana od lekova ili anestezije, koji su dati mami prilikom porođaja. Dojenje u porođajnoj sali ili sobi za oporavak nakon carskog reza, pruža hormonsku podlogu za budući nastanak zrelog mleka.
  • Ako ste pretrpeli veći gubitak krvi nego što je očekivano prilikom porođaja ili imate zaostalu posteljicu unutar materice, to može da dovede do problema u proizvodnji mleka.
  • Postarajte se da sestre u bolnici znaju da ne smeju da daju formulu vašoj bebi, ukoliko nije strogo neophodno i isključivo uz vaš pristanak.
  • Vaša beba će biti izmerena nakon rođenja.
  • Kod prvih obroka vaše bebe je bitan kvalitet, ne kvantitet. U ovom trenutku,kao i u narednih nekoliko dana, vaše grudi će proizvoditi male količine kolostruma (oko 3-4 kafene kašičice na dan). Ovo je čisto žuta, koncentrovana sekrecija, koja ima visok sadržaj proteina, masti, vitamina i minerala, kao i antitela koja štite vašu bebu od bakterija i virusnih oboljenja.
  • Zato što ne umeju da sisaju efikasno, novorođenčad ponekad sisaju po 15 ili 20 minuta.
  • Kako su bebina usta malena u ovom periodu, možda će biti potrebno da stisnete dojku (zamislite da držite sendvič), kako bi beba mogla što lakše da zauzme dobar položaj na bradavici. Kada je vaša beba dobro uhvatila, možete da pustite.
  • Vaše novorođenče ne bi trebalo da ima razmak između podoja koji je duži od tri sata. Međutim, možete primetiti da je vrlo uspavano prvih nekoliko dana i možda neće biti zainteresovano za jelo. Ako se ovo desi, morate ga buditi da jede. Kontakt kože na kožu će pomoći u tome.
  • Dok dojite, hormon oksitocin pomaže da materica vraća svoj tonus. Možete osetiti blage grčeve, slične menstrualnim, dok se materica skuplja.

Dan 1:

  • Tokom prva 24 časa, beba može da pokvasi pelenu jednom ili dva puta. Ovo se dešava zato što je kolostrum koji proizvodite vrlo varljiv i savršen nutrijent za vašu bebu, tako da nema mnogo toga što se eliminiše stolicom.
  • U narednih 24 časa, vašoj bebi će se povećavati glad, tako da će imati 8-12 podoja u 24 časa. Mnoge bebe će sisati mnogo češće od ovoga i može vam se učiniti da je beba nezasita. Ovo se dešava zato što je bebin stomak mali i brzo se napuni, ali se brzo i isprazni. Česti podoji su esencijalni za proizvodnju mleka, pa dojite na zahtev, radije nego da gledate na sat.
  • Većini novorođenih beba je potrebno 10-45 minuta kako bi završile podoj.
  • Može da potraje nedelju ili dve dok se refleks otpuštanja mleka ne sinhronizuje sa vašom bebom. Do tada, vrlo je moguće da bude nestabilan. Nuđenje bebi da sisa kad god primetite iznenadno curenje mleka, pomoći će da se refleks ustali.
  • Očekujte barem jednu ili dve mokre pelene prvih nekoliko dana nakon rođenja. Može biti teško da ocenite da li je pelena mokra u početku. Normalno je ako ima prozračnih roze mrlja na peleni. Ako vam je teško da ocenite da li je pelena mokra, probajte da stavite lopticu od vate u nju. Kada beba piški, vata će se biti mokra.
  • Tokom ovog perioda, bebina usta su jako senzitivna na bilo kakvu stimulaciju. Cucla, flašica ili sisanje vašeg prsta, stimulišu bebina usta različito od bradavice. Novorođenče može vrlo lako da se navikne na ovu vrstu prevelike stimulacije jezika i tvrdog nepca. Konfuzija može da se dogodi nakon korišćenja cucle ili flašice samo jedanput. Stoga, nastojte da odložite bebin kontakt sa bilo kojim sredstvom za sisanje koji nije dojka dok beba ne napuni 6 nedelja.
  • Ove prve nedelje su od kritičnog značaja za dojenje. Česta i efektivna dojenja u ovom periodu pune mlekom mlečne ćelije, postavljajući tako dobru osnovu za optimalnu proizvodnju mleka. U većini slučajeva u kojima je došlo do problema sa dojenjem, njegov začetak se može pronaći u ovom veoma ranom periodu.

Dan 2:

  • Danas očekujte najmanje dve mokre pelene.
  • Od danas pa nadalje, vaša beba će svakog dana imati najmanje dve stolice veličine kafene kašičice (ili veće).
  • Većina beba (bez obzira da li sisaju ili ne), imaće malu količinu žutice, koja počinje nakon 24 časa od rođenja, dostiže svoj vrhunac oko 3. ili 4. dana, i onda postepeno bledi u narednim nedeljama.
  • Česti podoji ili izmlazavanja tokom ovih kritičnih dana nakon porođaja, bude receptore osetljive na hormon prolaktin, glavnog uzročnika proizvodnje zrelog mleka. Ako ste odvojeni od bebe, ili beba nije u mogućnosti da sisa, muzite se električnom pumpicom svaka tri sata. Muženje će slati signal vašem telu da nameravate da dojite. Možda ste čuli mantru : „Ako boli, radite to pogrešno“. Dok je veliki bol indikator da postoji problem, neprijatnost umerenog intenziteta je normalna tokom prvih dana, dok se grudi ne priviknu na sisanje. Osećaćete manji trzaj na koji je potrebno da se malo naviknete.
  • Nije neobično da novorođenče dugo sisa.
  • Bebina stolica se sada menja u zelenkasto-braon boju i može izgledati kao čorba od graška. Sada prelazimo na 2-3 stolice dnevno. Ako beba nije imala stolicu do kraja današnjeg dana, potrebno je da obavestite doktora o tome.

Dan 3:

  • Osećate da vam je teško? Niste sami. U nedavno sprovedenoj pedijatrijskoj studiji, 92 posto novopečenih mama kažu da imaju problema sa dojenjem. Polovina mama je prijavilo da ima probleme sa postavljanjem bebe u pravilan položaj, kao i druge probleme, kao što je konfuzija bradavice. 44% njih je reklo da je bol problem. Ostalih 40% je reklo da misli da ne proizvode dovoljno mleka. Zapamtite da ovakve majčinske percepcije nisu odraz fiziološke stvarnosti. Ako se pronađete u većini i osećate kao da imate probleme, kontaktirajte La Lece Ligu ili Udruženje Roditelj.

Dan 4:

  • Do sada ste dali svojoj bebi njenu prvu i najlakšu „imunizaciju“ (kolostrum bogat antitelima) i pomogli da njen digestivni sistem radi kako treba.
  • Vaša beba će biti ponovo merena u ovom periodu, verovatno će je kod kuće izmeriti patronažna sestra. Beba može da izgubi između 8 i10 posto od porođajne težine dok se privikava na odsustvo svoje voljene placente. Dojene bebe, koje su konzumirale samo nekoliko kašičica kolostruma, generalno izgube više od beba hranjenih na flašicu. Ovaj gubitak je normalan i uobičajen i uskoro ćete videti kako vaša beba dobija na težini. Bebe koje su rođene krupnije, mogu da izgube do 14 ili 15 procenata težine. Veća težina pri rođenju može nastati i usled zadržavanja vode, koja se oslobađa i izbacuje kroz urin. Ove bebe izgube više i potrebno im je duže da povrate prvobitnu težinu. Zapamtite da će u prvim danima vaša beba biti merena na više različitih vaga, koje mogu da pokazuju i različite težine.
  • U ovo vreme će vaše mleko „krenuti“ i možete pronaći sebe sa nepoznatim dinjama – svojim grudima koje postaju nadute, prepunjene i tople. Višak mleka je normalan u ovom periodu jer vaše telo uči da predvidi tačno koliko mleka je potrebno bebi (imajte na umu da, ako ste imali carski rez ili ako ste dijabetičar, mleko može da nadođe nekoliko dana kasnije). Ova prepunjenost se obično primiri u narednih 24-48 sati. Kako vaša beba krene da sisa redovnije, telo se prilagođava proizvodnji količine potrebnoj bebi. Prepunjenost je nekim ženama neprijatnija nego drugima i zastupljenija je kada dobijete prvu bebu. Kod naredne bebe, prepunjenost može da se dogodi ranije. Možete staviti ohlađene listove kupusa na grudi kako biste ublažili osećaj prepunjenosti, ali ograničite vreme na 20 minuta, ne više od tri puta dnevno, jer kupus može da smanji proizvodnju mleka.
  • Bitno je da kada mleko nadođe, grudi budu redovno pražnjene, kako bi se stimulisale i osigurala dobra proizvodnja mleka.
  • Proverite grudi da nemaju slučajno začepljene kanale koji se često dogode u ovom periodu. Izbegavajte nošenje brushaltera tokom faze prepunjenosti, jer on može da pritisne grudi i učini da otok bude još gori.
  • Boja mleka će postepeno prelaziti iz žute u belu. U ovom trenutku, vaše kremasto prelazno mleko sadrži visoki nivo masti, laktoze, vitamina i više kalorija od kolostruma. Na slici ispod se vide kolostrum izmuzen 4. dana (levo) i mleko izmuzeno 8. dana (desno).
  • Ovih prvih dana vam se može učiniti da su bebini obrasci hranjenja vrlo nepredvidljivi, ali nastavite da ih pratite. Hranite bebu kada se probudi, koliko god ona to želi, dok sama ne završi sisanje.
  • U proseku, hranjenja traju 15-20 minuta na svakoj strani, ali su varijacije normalne. Kao i odrasli, bebe mogu da jedu brzo ili sporo. Otpuštanje mleka takođe varira među mamama, neke imaju brže otpuštanje mleka, dok druge imaju sporije, pa samim tim i hranjenje duže traje.
  • Vaša beba će sisati samo jednu stranu po podoju, ali je dobro da joj ponudite obe strane.
  • Ako niste zadovoljni kako se sve odvija, potražite pomoć što pre. Mnogo je lakše da se otkloni problem rano, nego da se uspostavlja laktacija nedelju dana kasnije. Moja preporuka je da pozovete telefonom La Lece lidera ili da posetite sastanak La Lece Lige ili Udruženja Roditelj.
  • Kao rezultat nadolaženja mleka, bebina stolica će biti senf-žuta (ili narandžasta, pa čak i zelena boja je normalna). U ovom periodu, barem jedna pelena treba da bude puna bebine kake i teška za čišćenje. Ova faza „eksplozivne kake“ će se nastaviti u narednih nekoliko nedelja.
  • Prošlih nekoliko dana je bilo teško da uočite da li je bebina pelena mokra, sada pelena treba bez sumnje da bude mokra, ipak, urin ne treba da ima jaku boju ili miris.
  • Beba bi trebalo najmanje šest puta da proizvede bledo-žutu mokraću.
  • Većina beba u ovom periodu u proseku provede 187 minuta sisajući svakog dana, u toku prve dve nedelje svog života.
  • Sitnije bebe imaju tendenciju da jedu više od krupnijih.
  • Vrlo je moguće da ćete dojiti mnogo puta u toku 24 časa. Uskoro ćete doći do otprilike 20 minuta na svaka tri do četiri sata. Nemojte se plašiti. Ovo učestalo dojenje je samo privremeno, kako se smanji proizvodnja vašeg mleka i kako beba raste, pauze između podoja će postajati duže. Mame koje su posebno nervozne u želji da dojenje bude uspešno, često znaju da budu razočarane ovom učestalošću podoja, misleći da količina mleka koju proizvode nije dovoljna. Ovo nije tačno. Beba sada ima mnogo posla oko jela i rasta i obezbeđuje sebi količinu mleka koja joj je neophodna, tako što stimuliše grudi sisanjem, što joj morate dozvoliti kako bi u tome uspela.

Uspešno dojenje: Kako da znam da li je beba dobro uhvatila bradavicu?

$
0
0

Foto: Pixabay

Kada beba dođe na svet, jedna od prvih “malih pobeda” je i mamin osećaj ponosa kada beba dobro uhvati bradavicu i počne da “vuče”. Posebnost tom trenutku daje saznanje da je uspela da uradi nešto dobro i za sebe i za svoje dete.

Mnoge porodilje imaju poteškoće da uspešno uspostave dojenje (čak i kada beba uzme bradavicu, mame nemaju osećaj da dete guta mleko), ali to nikako nije razlog za odustajanje.

Mame često na početku nisu sigurne da li je njihova beba dobro uhvatila bradavicu, zato evo nekoliko saveta.

Započnite sa dojenjem što je ranije moguće od trenutka kada se beba rodi

Što ranije počnete, veće su šanse da beba razvije svoje urođene sposobnosti, to jest instinkt za dojenjem, što uključuje i pravilno hvatanje bradavice. Od prvog minuta od kako se rodi, beba ima prirodan refleks da se pribija uz majku i traži hranu.

Kada golišavu bebu prislonite na svoju kožu vi aktivirate taj njen refleks. Čak iako, nakon porođaja, morate da budete na neko vreme razdvojeni od nje, čim je uzmete i ostvarite kontakt koža-na-kožu, čim beba oseti vaš miris i dodir, počeće da se “vrpolji” i traži bradavicu.

Udobno se smestite

Za uspešno dojenje veoma je važno da mami bude udobno, zato pronađite poziciju u kojoj ćete moći da budete neko vreme. Neki stručnjaci savetuju da se mame naslone leđima na naslon pod uglom od 45 stepeni, ali vi se namestite onako kako vama odgovara, pogotovo u početku.

Takođe, bilo bi dobro da neko bude sa vama i pridrži bebu dok se smestite, a kasnije i da vam doda dodatni jastuk ili ćebe, ukoliko vam bude potrebno. Važno je i da ne zaboravite veliku čašu ili flašu vode da stavite pored sebe.

Kako da postavim bebu?

Bebu uzmite u naručje i neka njeno telo bude ispod vaših grudi. Glavicu, vrat i gornji deo leđa joj poduprite svojim laktom. Neka beba obrazima i bradom dodiruje vaše grudi. Možete kapnuti par kapljica kolostruma bebi na usta kako bi je “zainteresovali” (kolostrum istisnite tako što ćete palcem i kažiprstom obuhvatiti ivicu areole i nežno pritisnuti). Kada beba oseti kolostrum instinktivno će “zagnjuriti” glavicu u vaše grudi, otvoriti usta i uhvatiti bradavicu.

Kako bi se žlezde stimulisale i mleko krenulo, potrebno je da, dok sisa, beba ustima obuhvati ceo donji deo areole i malo gornjeg, a ne samo bradavicu.

Ukoliko su vaše grudi velike ili je vaša beba premala, možete joj olakšati da bolje uhvati dojku tako što ćete kažiprstom i srednim prstom nežno pritisnuti deo oko bradavice kako bi vaša beba manje morala da zine.

Kako da znam da je beba dobro uhvatila bradavicu i da guta mleko?

Ukoliko osetite kako beba vuče i kako vaše mleko ide, to je i znak da je beba dobro uhvatila bradavicu.

Takođe, ako se brada vaše bebe ritmično pomera i s vremena na vreme čujete kako beba uzima vazduh – znači da ste uspeli.

Yumama

Saveti za uspešno dojenje

$
0
0

Uz adekvatnu ishranu odojče se pravilno razvija i napreduje.  Dojenjem se ostvaruje veza između majke i bebe, emocionalna stabilnost i pospešuje imunitet. Većina majki je zdrava, sposobna da doji i to treba da radi. Hranjenje treba započeti pola sata nakon rođenja i nikada ne čekati za prvi podoj duže od 6 sati.

Prva hrana koju dete dobija zove se kolostrum. To je gusta žučkasta tečnost bogata hranljivim i zaštitinim elementima prilagođenim za najraniji uzrast. Na kolostrum se nastavlja prelazno pa zrelo mleko.

Uvek treba savetovati porođaj u baby friendly porodilištima u kojima su mame i bebe zajedno i imaju priliku da započnu pravilnu stimulaciju stvaranja mleka od najranijeg perioda. U početku hranjenje bebe ne ide uvek najbolje, beba se brzo umori, zaspi i potrebna je velika istrajnost da se mama i beba naviknu jedno na drugo.

Novorođenče se doji na zahtev, kada god zatraži.

Podoji na zahtev pokreću stvaranje mleka. Bebu u prvim nedeljama života ne treba uobročavati nego dati da jede kad god poželi.  Proizvodnja mleka je stimulisana potražnjom od strane bebe: što više dete sisa, više mleka se proizvodi.  Potrebno je nekoliko nedelja kako bi se ritam dojenja uspostavio. Ono što je jako važno u ovom periodu je da se bebi daje da pojede svo mleko iz jedne dojke do kraja pa tek onda se prelazi na drugu dojku. Tokom sledećeg podoja se prvo ponudi dojka na kojoj je beba završila poslednji obrok. Na ovaj način beba bolje napreduje  i stimuliše se veće stvaranje mleka. Preporučuje se da se dojenje nastavi sve do navršene prve godine života deteta, a može i kasnije ukoliko majka i dete to žele.

Najvažnija osnova za stvaranje dovoljne količine mleka su podoji na zahtev i zdrava raznovrsna ishrana.

Potrebe za energijom kod dojilja su nešto veće nego za vreme trudnoće zbog čega je potrebno povećanje energetskog unosa za 300-500 kcal dnevno. Zbog strogih dijeta koje majke drže dolazi do smanjene proizvodnje mleka i one se ne preporučuju. Ono što je preporuka je zdrava, uravnotežena ishrana, sa tri glavna obroka i dve lagane voćne užine, sa što manje slatkiša i prostih šećera. Postoje odredjene namirnice za koje se veruje da povećavaju stvaranje mleka: ovas, lan, leblebije, hmelj, kopriva zbog čega ove namirnice treba uvrstiti u dnevni jelovnik.

Tokom dana je potrebno povećati količinu tečnosti koju dojilja unosi.

Preporučuje se da dojilja pije 2,5-3 l tečnosti dnevno (600 ml više od preporuke za žene koje ne doje). Najzdravije je da pije vodu, negaziranu mineralnu vodu, nezaslađene čajeve. Kao pomoć u stvaranju mleka preporučuje se Humana čaj za dojilje, koji osim povećanja produkcije i lučenja mleka, u potpunosti nadoknađuje povećane potrebe za tečnošću tokom perioda dojenja ako se pije 3x dnevno po jedna šolja od 200ml.  Ovim čajem na lagani način unosite dovoljnu količinu tečnosti i zadovoljavate povećane potrebe tokom dojenja. Humana čaj za dojilje predstavlja izbalansiranu mešavinu biljnih ekstrakata, ulja komorača, vitamina C i voća. Humana čaj je u obliku granulata, zbog čega je jednostavan za pripremu. Humana čaj za dojilje je dobra potpora i pomoć svim mamama koje žele da doje svoju decu. Ne sadrži konzervanse niti veštačke arome i boje i prijatnog je ukusa.

Za mamu je u periodu uspostavljanja dojenja važno da odmara kad god je u prilici i da bude rasterećena i smirena i da veruje u uspeh. Svaki početak zahteva puno truda.  Mame žele da imaju dovoljno mleka za svoju bebu.  Mami je potreban odmor, šetnja i relaksacija, svaka briga, stres i umor dovode do smanjenja količine mleka. Mame i bebe u početku treba da se maze, odmaraju, spavaju i jedu i to je sve što treba da rade.  Pridržavajte se ovih saveta, hranite se zdravo, raznovrsno, povećajte unos tečnosti, uživajte u svojoj bebici i ulozi koju imate. Koristite Humana čaj za dojilje kao pomoć da imate dovoljnu količinu mleka.

“Dojke su ti male”,”mleko ti je vodeno”, “beba vuče praznu dojku” i druge rečenice koje pogubno utiču na majke

$
0
0

Foto: Pixabay

Zašto majke ne doje, pitali smo prim. dr Ljiljanu Stanković, neonatologa iz GAK “Narodni front” i nacionalnog koordinatora za dojenje.

Prim. dr Ljiljana Stanković kaže da su strah i poljuljano samopouzdanje majke osnovni razlog odustajanja od dojenja.

– Porodilja je prirodno uplašena da li će imati dovoljno mleka i koliko je ono kvalitetno da omogući optimalan napredak bebe, pa bez podrške okoline njeno samopouzdanje često biva poljuljano. U našem mentalitetu uobičajeno je još i da se mame, svekrve i babe često tu nađu s nepotrebnim i često pogrešnim savetima, pa kada mlada mama od njih čuje zabrinutost “da su joj dojke male, pa u njima sigurno nema dovoljno mleka” ili “da joj je mleko vodeno” ili “da beba vuče praznu dojku” ili “da beba plače jer je sigurno gladna”, svi strahovi se samo pojačaju. Onda se za svaki slučaj dodaju mlečne formule da beba ne bi ostala gladna i tako opada stimulacija mleka u dojkama, što na kraju vodi prestanku dojenja – objašnjava dr Stanković.

Najčešći mitovi o dojenju
NAJČEŠĆI MITOVI O DOJENJU
FOTO: NACIONALNI PROGRAM PODRŠKE DOJENJU / PROMO

Beba treba da jede kad hoće

Danas su mame mnogo pokretnije nego što je to bilo pre pedesetak godina, tako da će se naći napolju u vreme kada beba treba da jede, a polemike koje se vode godinama o tome da li je moralno dojiti bebu na javnom mestu nikako ne doprinose podršci dojenja.

– Beba treba da jede kad hoće i koliko hoće, mama je uvek tu, a mamino mleko je stalno spremno i nema razloga da se toga stidimo. Ako odrasli mogu da idu ulicom i jedu, ne znam zašto to ne bi mogla beba od dva meseca. Dojenje nije samo hrana, to je ljubav, emocija, to je sve ono što mama može da da svom detetu. Svi mi, zdravstveni radnici, tate, bake, možemo samo da budemo podrška, naše je da se udaljimo korak unazad i prepustimo mami njenu bebu – kaže dr Stanković. i dodaje kako smo, nažalost, poslednjih decenija zaboravili koliko je dojenje prirodno i normalno i počeli više da razmišljamo o nekim drugim stvarima, kako će mame da izgledaju, da li će da vrate kilažu, postali smo potrošačko društvo u kojem se brendovi mlečnih formula, flašice i cucle nalaze na plakatima i povijalicama u zdravstvenim neonatološkim ustanovama, čime se šalje pogrešna poruka.

Najčešći mitovi o dojenju
NAJČEŠĆI MITOVI O DOJENJU
FOTO: NACIONALNI PROGRAM PODRŠKE DOJENJU / PROMO

Kako ističe dr Stanković, neke od promena u praksi koje se uvode radi povećanja stope dojenja jesu pružanje podrške majkama da doje tako što će u zdravstvenim ustanovama sa trudnicama da se razgovara o značaju dojenja za zdravlje bebe i mame, što će se posle porođaja podsticati kontakt koža na kožu, podstaći podoj u prvom satu, boravak majke i bebe u istoj sobi, obezbediti pristup majkama bolesnim bebama po nekoliko sati dnevno, podstaći dojenje prema bebinim potrebama ne ograničavajući vreme dojenja.

Inicijativa Ministarstva zdravlja za podsticaj dojenja

Ministarstvo zdravlja je podržalo inicijativu stručnjaka da se preduzmu aktivnosti u cilju povećanja broja dece na prirodnoj ishrani.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja prof. dr Ferenc Vicko objašnjava da je nakon imenovanja nacionalnog koordinatora za dojenje u prethodnih godinu dana stručni tim izradio Nacionalni program podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta koji je Vlada Republike Srbije usvojila u julu 2018. godine.

vodič za majke koje doje
VODIČ ZA MAJKE KOJE DOJE
FOTO: MINISTARSTVO ZDRAVLJA RS / PROMO

– Program definiše povećanje stope isključivog dojenja za decu do šest meseci starosti sa 13 odsto na 20 odsto do 2021. godine i ima za cilj da omogući potrebne preduslove kako bi se majke motivisale i edukovale da uspostave i što duže, a poželjno godinu dana, održe dojenje. Program je prvenstveno orijentisan na sprovođenje aktivnosti u sistemu zdravstvene zaštite, ali podrazumeva i angažovanje svih sektora društva – naglasio je prof. dr Vicko.

On je istakao da su istraživanja i epidemiološke studije dokazale prednosti prirodne ishrane za zdravlje i majki i dece.

– Majčino mleko ima neprocenjivu vrednost, jer sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula i inteligencije, zaštitu od infekcija i alergija, a kod odojčadi smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti. Prednosti dojenja za majku su mnogostruke, pomaže uspostavljanju emocionalne veze sa detetom, smanjuje rizik od postporođajne depresije, smanjuje krvarenje posle porođaja i rizik od anemije, doprinosi normalizaciji telesne mase, a dugoročni efekti su smanjivanje rizika od pojave osteoporoze i pojave malignih oboljenja dojke i jajnika – objasnio je prof. dr Vicko.

Nacionalna nedelja dojenja u Srbiji tradicionalno se obeležava 40. kalendarske nedelje i simbolično predstavlja trajanje trudnoće. Ove godine obeležava se od 30. septembra do 7. oktobra pod sloganom “Podrži dojenje – osnaži roditelje. Sada i ubuduće”.

Dojenje nije isključiva odgovornost žena – promocija i podrška dojenju je kolektivna društvena odgovornost, a u ovogodišnjoj Nacionalnoj nedelji dojenja širom Srbije biće organizovana predavanja i tribine. Povodom Nacionalne nedelje dojenja i ove godine Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” je raspisao konkurs za izbor najboljih likovnih i literarnih radova za decu predškolskih ustanova i učenike osnovih škola u Srbiji.

– Cilj konkursa je da se podstakne zdravstvenovaspitni rad na temu podrške dojenju. Najbolji radovi biće izabrani na nivou instituta i zavoda za javno zdravlje do kraja septembra, kako bi se potom proglasio i promovisao najbolji rad na temu kampanje. Najbolji dečiji rad će biti štampan u vidu postera tokom 2020. godine i distribuiran svim domovima zdravlja u zemlji – rekla je dr Jelena Gudelj Rakić iz Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”

Prema poslednjim podacima istraživanja Unicefa, iako 90 odsto dece u Srbiji počne da sisa, samo 13 odsto dece bude isključivo dojeno do šestog meseca, dok 47 odsto dece uzrasta 0–5 meseci bude pretežno dojeno. U svetu, podoj u prvom satu od rođenja ima 42 odsto novorođenčadi, a čak 41 odsto odojčadi isključivo sisa do navršenog šestog meseca, a do navršene prve godine života 25 odsto.

Blic žena

Viewing all 63 articles
Browse latest View live